Zlatobýl obecný (Celík zlatobýl)

Solidago virgaurea
Solidago virgaurea

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Zlatobýl obecný je krásná, žlutě kvetoucí bylina, známá též pod názvem zlatobýl celík, patří do čeledi hvězdnicovitých a kvete od srpna až do října. Najdeme ji v Evropě, Asii i v severní Americe.
V Česku roste je zlatobýl obecný jediným původním druhem, ostatní druhy jsou nepůvodní, byly introdukovány z Ameriky. Například zlatobýl kanadský, zlatobýl obrovský a zlatobýl trávolistý jsou považovány za invazní neofyty, vytlačují původní floru a vytvářejí monocenózy.

Jako mnohé byliny i zlatobýl se odedávna používá v přírodním léčitelství.
Zlatobýl působí dezinfekčně i močopudně, a navíc pomáhá také při ledvinových kamenech. Výhodou jsou také protikřečové a protizánětlivé účinky. Vnitřně se proto používá i pro podporu látkové výměny, proti zadržování vody v těle nebo jako prostředek pro zmírnění zbytnělé prostaty u starších mužů.
Dále je možné zlatobýl využít k při příznacích osteoporózy nebo stařecké demence. Je to proto, že napomáhá flexibilitě a snížení lámavosti cévních stěn a kapilár. Ze stejného důvodu lze užívat i zevně na poranění, ale také na ekzémy. Zevně lze použít bylinu ke koupelím či jako mast. Ženy mohou použít odvar k vaginálním výplachům.
V kosmetice se zlatobýl používá v šamponech nebo k omývání obličeje, protože pomáhá také při mastné pokožce a zvyšuje i její pružnost a pevnost.

Léčivé účinky zlatobýlu obecného

  • Působí dezinfekčně a močopudně
  • Poomáhá při ledvinových kamenech
  • Působí protikřečově a protizánětlivě
  • Napomáhá flexibilitě a snížení lámavosti cévních stěn a kapilár
  • Pomáhá při mastné pokožce a zvyšuje její pružnost a pevnost
  • Pomáhá při zbytnělé prostatě

Kontraindikace

Vzhledem k tomu, že zlatobýl má diuretické (močopudné) účinky, neměli byste ho užívat pokud vám lékař předepsal jiná diuretika (například furosemid, hydrochlorthiazid, apod.), protože zlatobýl může účinky diuretických léků zesilovat, což může vést k nadměrným ztrátám tekutin z organizmu a k dehydrataci.
Ze stejného důvodu se nedoporučuje zlatobýl užívat u onemocnění, při kterých je nutné omezit příjem tekutin, jako jsou například městnavé selhání srdce nebo onemocnění ledvin.
Zlatobýl navíc může způsobit zadržování sodíku v těle, což může vést ke zvýšení krevního tlaku. Proto by ho neměly užívat osoby s vysokým krevním tlakem (hypertenzí), včetně osob, které užívají léky na snížení krevního tlaku.

Vedlejší účinky  

.Zlatobýl nevykazuje žádné výrazné nežádoucí účinky. S užíváním by ale měli být opatrní lidé s alergiemi.

Fotogalerie