Třapatka nachová (Echinacea purpurea)

Echinacea purpurea
Echinacea purpurea

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Třapatka nachová pochází ze Severní Ameriky, kde se jí přezdívá indiánské slunce. Jejího pozitivního vlivu na lidský organismus si všimli již původní obyvatelé Ameriky. V dnešní době je Třapatka bohatě rozšířena také v Evropě a najdeme ji v mnoha zahradách jako krásnou a oblíbenou trvalku, která dorůstá do výšky 70-90 cm. U nás tuto květinu často najdete také pod názvem červená slunečnice.

Již od pradávna se jednotlivé části této rostliny, jako jsou kořeny, listy i květy, využívají v lidovém léčitelství.
Echinacea je vzhledově krásná rostlina, která obsahuje flavonoidy, polysacharidy, glykoproteiny a esenciální oleje. Díky tomu je velice prospěšná. Velmi důležitým účinkem je to, že třapatka podporuje přirozenou obranyschopnost.
Třapatka nachová se však ani zdaleka neskloňuje pouze ve spojení s imunitou. Příznivě působí také na funkci dýchacího systému a podporuje normální funkci močových cest.
Jako přírodní antibiotikum pomáhá třapatka ničit bakterie i viry v organismu. Výrazně stimuluje buňky imunitního systému a podporuje tvorbu přirozených protivirových látek zvaných interferony.

Léčivé účinky třapatky nachové

  • Podporuje přirozenou obranyschopnost
  • Podporuje funkci dýchacího systému

  • Podporuje normální funkci močových cest 

  • Jako přírodní antibiotikum pomáhá třapatka ničit bakterie i viry  

Kontraindikace

Třapatka nesmí být podávána při systémových a autoimunních onemocněních jako je např. roztroušená skleróza, lupus, revmatoidní artritida, lupenka apod.
Další kontraindikací je těhotenství a užívání imunosupresivních léků.

Vedlejší účinky  

Třapatka by nikdy neměla být podávána dlouhodobě. Její výrazný stimulační efekt na imunitu by v důsledku mohl působit kontraproduktivně a mohlo by dojít k potlačení imunity. Doporučuje se podávat maximálně po dobu 14 dní..

Fotogalerie