Mléko a sýry

Mléko a sýry
Mléko a sýry

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Standardizované konzumní mléko je z 87,5 procenta tvořeno vodou, v níž jsou jemně rozptýlené pevné živiny: 4,7 procenta mléčného cukru, 3,5 procenta mléčného tuku a 3 procenta mléčné bílkoviny. V mléce je velký počet minerálních látek a stopových prvků, především vápníku, draslíku, fosforu a hořčíku. Kromě toho obsahuje vitaminy A a D a vitaminy skupiny B. Tepelně ošetřené mléko má vitaminů mnohem méně.
Při pasterizaci se jich ztratí asi 10 procent, v mléce zahřátém na ultravysokou teplotu (UHT mléko) dokonce 20 procent.
Sýr je tvořen převážně vysoce hodnotnou bílkovinou a mléčným tukem. Obsahuje i aminokyseliny, jako např. tryptofan a glutamin. Vitaminy rozpustné v tucích A a E jsou především v tučných sýrech, kromě toho sýry obsahují vitaminy skupiny B. Vedle minerálních látek důležitých pro život sýry obsahují stopové prvky železo, měď a zinek. Ve tvrdých sýrech je obsažen chrom.
Mnozí odborníci jsou názoru, že mléko je dobré jen pro kojence, protože žádný savec po odstavení již mléko nepije. Jiní naproti tomu argumentují tím, že taková potrava musí být dobrá pro děti, pro dorůstající a pro staré lidi. Enzym laktáza pomáhá trávit mléčný cukr (laktózu), ale dospělý člověk si tento enzym vytváří často již jen v malém množství nebo vůbec ne. Mléčná bílkovina kasein je ideální stavební látkou, která se bez problémů přetváří v bílkovinu tělu vlastní. Vápník stabilizuje kosti a zuby a podílí se na důležitých funkcích v nervovém systému, svalstvu a na srážení krve. Ve tvrdých sýrech je obzvláště mnoho vápníku. Kasein v kombinaci s vápníkem a fosforem může tyto prvky doplňovat v zubní sklovině. Bílkovina obsažená v sýru je důležitým zdrojem energie a má vysokou biologickou hodnotu. Jelikož ve tvrdých sýrech téměř není mléčný cukr, je při nedostatku laktázy dobře stravitelný. Vitaminy z mléka a sýrů podporují látkovou výměnu a krvetvorbu a posilují obranyschopnost. Podobně působí železo, měď a zinek. Glutamin podporuje imunitní systém, tryptofan pomáhá při potížích s usínáním a spánkem. Chrom usnadňuje vstřebávání glukózy do tělesných buněk, takže hladina inzulinu roste pomaleji, a tím pomáhá při cukrovce.  

Vedlejší účinky  

Při alergii na mléko nebo intoleranci laktózy by se nemělo pít žádné mléko. Sýr může kvůli vysokému obsahu histaminu způsobovat potíže tomu, kdo jej nesnáší. 

Fotogalerie