Cedrón

Aloysia triphylla
Aloysia triphylla

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Cedrón je keřovitá trvalka vyznačující se výraznou vůní po citrónu. Původem ze střední části Jižní Ameriky (Bolívie, Peru, Paraguay, sever Argentiny). Do Evropy se dostala v 17. století kde ji botanik Antonio Paláu y Verdera popsal a pojmenoval po (Marii Luise Parmské), manželce španělského krále Karla IV. Listy aloisie citronové obsahují silnou citronovou vonnou silici, která má významné uklidňující, tonizující i digestivní účinky.

Někteří gurmáni o ní tvrdí, že má citronovější vůni než sám citron. Aromatických listů, čerstvých i sušených, se hojně používá k přípravě čajů, nápojů, ovocných pohárů, salátů, dresinků, omáček i pro ochucení masových pokrmů.
Od roku 1935 se v Jižní Americe z listů vyrábí populární nápoj Inca Kola, jenž je v Peru považovaný téměř za národní.
V Nové Grenadě se odedávna používá jako protizánětlivý prostředek při intermitentní horečce a je také doporučován jako antiperiodický prostředek. Existuje pevná víra v její účinnost při odbourávání jedu, místní domorodci vždy nosí nějaké to semínko u sebe. Při hadím uštknutí se malé množství rozdrtí, smíchá s vodou a přiloží na ránu a pak se asi 2 zrnka vloží do kořalky nebo do vody a vnitřně se užijí.

Léčivé účinky bylinky cedrón

  • Čaj z cedrónu je ideální jako nápoj k jídlu, protože usnadňuje trávení a zabraňuje nepohodlí souvisejícím se zažívacími potížemi, také podporuje odstranění střevních plynů a související nepohodlí.
  • Pomáhá léčit průjmy, a to jak u dětí, tak u dospělých.
  • Je velmi vhodný pro relaxaci a usínání , protože zklidňuje nervy, stres a úzkost . Kromě toho je účinný proti migrénám a bolestem hlavy.
  • Snižuje záněty a otoky břicha, mírní také pálení žáhy.
  • Odstraňuje z těla toxiny a další škodlivé látky, čímž předchází různým onemocněním a také zpomaluje stárnutí.
  • Mírní bolesti žaludku a křeče a také revmatické bolesti.
  • Díky svým vlastnostem je vynikajícím pomocníkem při hubnutí.
  • Je také výborným expektoransem, protože pomáhá odstraňovat hlen, který se hromadí v dýchacích cestách, a navíc předchází infekcím dýchacího ústrojí.

Kontraindikace

Nejsou popsány.

Vedlejší účinky  

Dosud nebyly prokázány žádné vedlejší účinky způsobené jeho konzumací cedrónu, nicméně se jeho užívání nedoporučuje těhotným nebo kojícím ženám.

Fotogalerie