Marco (Ambrózie peruánská)

Ambrosia peruviana Willd.
Ambrosia peruviana Willd.

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Marco, (českým názvem Ambrózie peruánská) je roční bylina rostoucí v podobě malých keříků s intenzivním pachem-vůní.
Velmi často se vyskytuje jako křoví na vlhkých a blátivých březích řek v pobřežních oblastech, andských údolích a na okrajích pralesa.

V tradičním lidovém léčitelství se marco užívá proti bolestem žaludku, při menstruaci a bolestech kloubů v prvotních stádiích revmatoidní artritidy. Nachází léčebné uplatnění jako prostředek proti neurózám, neklidu, úzkosti, bolestem hlavy a migréně.
Dále se marco používá jako podpůrný prostředek při astmatu a rýmě. Výluhy z byliny se používají na obklady při nachlazení, chřipce, ucpaném nosu a kašli. V tradiční medicíně se může marco aplikovat ke zlepšení respiračních funkcí při bronchitidě a astmatu.
Obklady z odvaru jsou vhodné při revmatismu, bolestech hlavy, migrénách, zánětlivých onemocnění pokožky a svalových křečích.
Ve formě výluhu - tinktury je doporučována lidem s výbušnou povahou jako nervové tonikum, a také pro silné kuřáky nebo konzumenty alkoholu k detoxikaci organismu od škodlivých látek a závislostí.
Nedávné informace vědeckých týmů naznačují, že obsahové látky marca vykazují slibné závěry v možném použití v animálních modelech neurodegenerativních chorob, konkrétně u Parkinsonovy choroby, Alzheimerovi nemoci a roztroušené sklerózy.
Obsah alergenů (polyiny) a fotosenzitizerů nabádá ke zvýšené pozornosti při použití u osob se zvýšenou citlivostí na obsahové látky (možnost vzniku alergických reakcí - polynoz, alergických dermitid a primárních fotosenzibilizací).

Léčivé účinky bylinky marco (ambrózie peruánské)

  • Užívá se k léčbě artritidy, artrózy, zánětu kloubů a revmatismu
  • Pomáhá při nervových obtížích, hysterii, hyperaktivitě
  • Detoxikuje organismus při nadměrném kouření, konzumaci alkoholu či chemických léků
  • Užívá se k léčbě bronchitidy a astmatu
  • Pomáhá při snížené či nepravidelné menstruaci

Kontraindikace

Nejsou popsány.

Vedlejší účinky

Obsah alergenů (polyiny) a fotosenzitizerů v rostlině Marco nabádá ke zvýšené pozornosti při použití u osob se zvýšenou citlivostí na obsahové látky (možnost vzniku alergických reakcí - polynoz, alergických dermitid a primárních fotosenzibilizací).

Fotogalerie