Pažitka pobřežní

Allium schoenoprasum
Allium schoenoprasum

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Pažitka je oblíbenou naťovou zeleninou i okrasnou rostlinou a její užití je známé již z doby před Kristem v Asii, Egyptě a později i starověkém Římě.
Celá rostlina je jedlá, květy se pak dají využívat i ozdobně do suchých vazeb.
Listy pažitky jsou zdrojem vitamínu C (až 100 mg ve 100 g čerstvé hmoty; většinou se množství pohybuje mezi 56 až 66 mg ve 100 g čerstvé hmoty)[, dále obsahují provitamín A, vitamín B2, silici se sírou (typické pro rostliny rodu Allium), minerální látky (soli vápníku, fosforu, draslíku, železa aj.).
Množství obsahových látek je v sezónně proměnlivé, vyšší hodnoty vitaminu C byly zjištěny u mladých listů na začátku sezóny.
Má cibulové aroma způsobené organickými sloučeninami síry typickými pro druhy rodu Allium, které jsou známé i protizánětlivými účinky. 
Pažitka se používá hlavně čerstvá, nedoporučuje se v sušeném stavu, protože ztrácí skladováním své aroma.
Lepší je pažitku skladovat zmraženou (nebo pouze udržovat při bodu mrazu), což prodlužuje životnost obsažených živin.
V kuchyni má široké použití. Ochucují se jí soli, másla, sýry, omáčky nebo polévky. Výborně chutná nasekaná do salátů či vaječných jídel, kde může nahradit cibuli, která má mnohem dominantnější chuť i vůni, ale i houbových pokrmů. Přidává se i k lehkým rybím specialitám. Pro svou zelenou barvu bývá nejen kořením, ale i ozdobou jídel na talíři.
Pažitka je výborné stomachikum - podporuje chuť k jídlu a tvorbu trávicích šťáv.
Je účinná i proti střevním parazitům a snižuje krevní tlak.
Chrání před rakovinou jícnu, žaludku, tlustého střeva, prsu i plic.
Má také protisklerotický, dezinfekční a imunostimulační účinek.
Je ideální pro očistu střeva.
Snižuje vysoký krevní tlak.
Obsahuje prospěšné vitamíny, vápník, železo i betakaroten.

Vedlejší účinky  

Jako nežádoucí vedlejší účinky se můžou v některých případech vyskytnout žaludeční nevolnosti, svrbění, zarudnutí kůže nebo vyrážka.
Konzumace pažitky se nedoporučuje, ani pokud trpíte krvácivým onemocněním nebo jste na lécích na ředění krve, jako je warfarin, neboť je známo, že zvyšuje riziko krvácení. 

Fotogalerie