Citrusové plody

Citrusové plody
Citrusové plody

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Citrusové plody jsou tvořeny z největší části - podle druhu mezi 85 a 90 procenty - vodou. Tomu odpovídá i nízký energetický obsah, který činí mezi 36 a 46 kcal (150,48 -192,28 kJ) ve 100 gramech. Pro chuť je typická kombinace ovocného cukru a kyseliny citronové. Pomeranče a mandarinky navíc obsahují pomerančovou silici.
Obsah vitaminu C je značný: pomeranče a citrony mají 50 miligramů a mandarinky 30 miligramů ve 100 gramech. Obsahují i vitaminy skupiny B (B1, B2a B6) a kyselinu pantotenovou a nikotin-amid. Z prvků uveďme především draslík, vápník a železo a dále měď, mangan a zinek.
Citrusové plody sice nemají mnoho vlákniny, avšak bílé vláknité albedo má mnoho pektinu, a mělo by se proto sníst také. Kromě toho jsou v nich flavonoidy. Krvavé pomeranče a červené grapefruity navíc obsahují antokyany a velké množství hořčin. Kůra je bohatá na silice.
Díky vysokému obsahu vody citrusové plody dobře a nízkokaloricky hasí žízeň. Čerstvě vymačkaná šťáva je snadno stravi­telná. Vysoký obsah vitaminu C je činí cennými pro prevenci infekcí, ale i k posi­lování v rekonvalescenci, zejména po ho­rečnatých a průjmových onemocněních. Vitamin C účinně zneškodňuje agresivní volné kyslíkové radikály, vznikající kouře­ním, stresem, ekologickými jedy a nedo­statkem spánku.
Vitaminem C lze úspěšně předcházet onemocněním z nachlazení. Čerstvě požité plody jsou účinnější než šťáva, jelikož flavonoidy ve slupce účinek vitaminu C ještě podporují. Vitamin C ta­ké zpomaluje procesy stárnutí a snižuje ri­ziko rakovinných a srdečně-oběhových chorob.
Vitaminy skupiny B hrají rozho­dující roli při krvetvorbě a látkové výmě­ně. Kyselina citronová zesiluje resorpci draslíku ve střevech, vápník je důležitý pro výstavbu kostí a zubů.
Draslík odvodňuje tělo, čistí krev a dokáže snižovat krevní tlak. Hořčiny grapefruitu pomáhají zatíže­ným játrům. Vláknina podporuje trávení a imunitní systém. Z vědeckého zkoumání vyplynulo, že zejména červené grapefruity mohou svými antioxidanty účinně snižovat vysokou hladinu cholesterolu. Působí preventivně proti oběhovým chorobám. V aromaterapii se pomerančová silice používá k odstraňování zácpy a nadýmání. Citrusové plody se s oblibou používají k provonění místností, jelikož vytvářejí příjemnou a svěží atmosféru, kladně působící na lidskou psychiku. 

Vedlejší účinky  

Jelikož povrch citrusových plodů většinou bývá ošetřen konzervačními prostředky, není kůra vhodná ke konzumaci. Vymačkaná šťáva by tedy nikdy neměla přijít do styku s kůrou. Lidé s chronickým střevním onemocněním by citrusové plody jíst neměli, mohou totiž vést k průjmu a snadno vyvolat krvácení. 

Fotogalerie