Léčivé bylinky kolem nás

Léčivé bylinky ze srdce Evropy, které nalezneme na našich loukách, v lesích a na zahrádkách.

Léčivé bylinky jsou občas velmi opomíjenými rostlinami, které si ale zaslouží naši pozornost, tvoří totiž převládající zdroj přírodních léčiv, a proto už od nepaměti slouží jako nejdostupnější prostředek proti mnohým nemocem a jako prevence proti nim.
Lidové léčitelství se odedávna vytvářelo z empirických a náhodných zkušeností celých generací a současné výzkumy léčivých rostlin jen potvrzují, že naší předkové správně poznávali léčivé účinky velkého množství rostlin.
V současnosti roste v Evropě asi 12 000 ruzných druhu rostlin, z nichž se 1500 dosud řadí mezi jedlé a několik stovek mezi jedovaté rostliny. Ve středoevropském pásmu je známo užívání asi 600 druhů léčivých rostlin, české lidové léčitelství běžně pracuje asi se 200 druhy, které v řadě případů převzala i oficiální medicína.
Přesto jsme zvyklí využívat pouhý zlomek z toho, co nám roste přímo přede dveřmi.
Divoce rostoucí bylinky obsahují přírodní látky s imunologickým účinkem, což znamená, že podporují obranyschopnost a ničí původce nemocí.
V divokých rostlinách se ve vysokých koncentracích nacházejí léčivé látky, jež jsou pro náš metabolismus nepostradatelné, tomto smyslu je pro nás příroda opravdovou "boží lékárnou".