Léčivé bylinky kolem nás

Léčivé bylinky ze srdce Evropy, které nalezneme na našich loukách, v lesích a na zahrádkách.

Léčivé bylinky jsou občas velmi opomíjenými rostlinami, které si ale zaslouží naši pozornost, tvoří totiž převládající zdroj přírodních léčiv, a proto už od nepaměti slouží jako nejdostupnější prostředek proti mnohým nemocem a jako prevence proti nim.
Lidové léčitelství se odedávna vytvářelo z empirických a náhodných zkušeností celých generací a současné výzkumy léčivých rostlin jen potvrzují, že naší předkové správně poznávali léčivé účinky velkého množství rostlin.
V současnosti roste v Evropě asi 12 000 ruzných druhu rostlin, z nichž se 1500 dosud řadí mezi jedlé a několik stovek mezi jedovaté rostliny. Ve středoevropském pásmu je známo užívání asi 600 druhů léčivých rostlin, české lidové léčitelství běžně pracuje asi se 200 druhy, které v řadě případů převzala i oficiální medicína.
Přesto jsme zvyklí využívat pouhý zlomek z toho, co nám roste přímo přede dveřmi.
Divoce rostoucí bylinky obsahují přírodní látky s imunologickým účinkem, což znamená, že podporují obranyschopnost a ničí původce nemocí.
V divokých rostlinách se ve vysokých koncentracích nacházejí léčivé látky, jež jsou pro náš metabolismus nepostradatelné, tomto smyslu je pro nás příroda opravdovou "boží lékárnou".

Léčivé bylinky - herbář

Není na světě bylina aby na něco nebyla.

Přírodní antibiotika

Všude kolem nás číhají choroboplodné zárodky a náš imunitní systém má plné ruce práce s tím, aby jim vzdoroval. Když nás to postihne a bojujeme s infekční nemocí, sáhneme rychle po chemickém antibiotiku. Ale to není vždy rozumné. Takové léky oslabují imunitní systém a skrývají riziko, že se původci nemocí stanou rezistentní. 
Jsou období v roce, kdy se těšíme dobrému zdraví, i když mnoho lidí kolem nás kýchá, kašle, smrká a chraptí. Ne každý patogenní zárodek, který nám přeletí kolem nosu, nám tedy způsobí onemocnění. Čím to je?
Náš organismus a jeho obranné síly jsou podstatně oslabené, když jsme trvale ve stresu, máme příliš málo spánku a pohybu, když tedy rovnováha mezi prací, odpočinkem a volným časem nesouhlasí.
Často se podceňuje, jaké negativní následky to pro náš imunitní systém může mít, kdy jsme například nespokojeni s pracovní situací, trpíme ve vzlazích, máme finanční problémy, necítíme se v naší domácnosti dobře, nebo jsme neustále vystaveni hlukové zátěži.
Když se naše obranyschopnost zhroutí, mají bakteríe, viry a plísně otevřené dveře. Když už jsou v našem organismu, mohou se usadit na našich sliznicích a začnou odtud páchat neplechu. A jestliže to dojde tak daleko, zdánlivě mluví všechno pro to, abychom si dali od lékaře předepsat antibiotikum: Najednou se zase cítíme lépe, dokonce si připadáme zdraví a jsme schopni opět piného nasazení.
Jenomže je tomu tak doopravdy? Jsme skutečně zdraví jen proto, že byly zahubeny choroboplodné bakterie? Skutečně se nám daří lépe? A jak dlouho to potrvá?
Nehledě na to, že se za určitých okolností mohou vytvořit rezistentní zárodky, užíváme-li většinou rychle působící antibiotika, dostupná pouze na lékařský předpis, bereme našemu tělu možnost, aby si samo pomohlo a dlouhodobě se uzdravilo - přitom bychom mohli vyjít z nemoci posíleni a i při nových choroboplodných zárodcích jim dobře vzdorovat.
S umělými antibiotiky sice rychle překonáme nemoc, ale naše tělo a vlastní obranyschopnost je oslabená, a to jednak od přestálé nemoci a pak také z následků, vyvolaných nasazeným antibiotikem, a především skutečností, že antibiotika taky škodí "dobrým" bakteriím v našem těle.

Rostlinné léky naopak podporují naše zdraví a přirozené funkce našeho těla. Často se během užívání rostlinných léků cítíme celkově mnohem lépe, i když objektivně vzato se počet bakterií nebo virů ještě vůbec nezmenšil. Spíme lépe, cítíme se silnější a už ne tak docela vydáni nemoci napospas. Získáme pocit, že sami něco děláme pro své zdraví. 
Léčivé rostliny nejen zmenší počet bakterií, ale pomohou našemu tělu opět vytvořit obranný systém, aby nám při příštím útoku mohl efektivně pomáhat. Rostlinné léky působí nejrůznějším způsobem, například:

  • Podporují játra, náš nejdůležitější detoxikační orgán.
  • Zásobují organismus vitaminy a minerálními látkami.
  • Posilují střevní sliznici, takže může odlišit "dobré" bakterie od těch "špatných".
  • Starají se o to, aby bylo naše tělo dobře proplachováno. Tak je mohou opustitodpadní látky, třeba zbytky odumřelých choroboplodných zárodků.
  • Přispívají k dobrému hojení ran tím, že se postarají o dobrou dezinfekci a regeneraci kůže.

Svým mnohostranným působením přispívají léčivé byliny k tomu, že nemoc pouze nepřestojíme, ale vyjdeme z ní posíleni. Tělo se lépe vypořádá s infekcí, a navíc dokáže lépe zatočit s možnými novými původci nemoci.
S přírodními léky dospějeme k cíli trochu pomaleji, ale jsme zdravější a silnější - vždycky však za předpokladu, že umělé antibiotikum není naléhavě potřebné.

Přírodní psychofarmaka

Léčivé byliny mohou být nezřídka účinnou alternativou, nebo doplněním k chemickým psychofarmakům.
Když se život zdá obtížný, je to často známkou větších změn. Krize jsou proto vždycky porváním k dalšímu osobnímu vývoji. Přírodní prostředky nás mohou při této cestě podporovat a současně mírnit potíže, které se při takových přelomových situacích vyskytují. 
U mnohých lehčích nebo počínajících duševních potíží mohou být léčivé byliny po domluvě s lékařem taky doplněním k chemickým psychofarmakům. Na základě jejich komplexní účinnosti nám mohou darovat útěchu, uvolnění a jasnost a opět nám vrátit chuť do života. Přitom profitujeme z intuitivního vědění dochovaného tradicí o každé jednotlivé rostlině. Léčivé byliny působí nejen na základě v nich obsažených látek, ale na základě celé jejich podstaty, v nich ztělesněné myšlence a moudrosti. Ovlivňují mnohé aspekty našeho života, působí a pomáhají jak v tělesné, tak i duchovní a duševní rovině. 

V každé rostlině se spojuje mnoho různých látek:

  • Primární rostlinné látky jako jsou uhlohydráty, proteiny a tuky.
  • Sekundární rostlinné látky, například flavonoidy a saponiny, kumariny, hořčiny, třísloviny, alkaloidy a mnoho dalších. Dávají každé rostlině kromě jiného její typickou vůni a barvu.
  • Látky jako vitaminy, minerální látky, enzymy a další.

Všechny tyto látky se perfektně doplňují, aby rostlinu chránily, vyživovaly ji a udržovaly zdravou. Pro nás z toho vyplývá kromě jiného, že působí na náš jemný systém neurotransmi­terů, podobně jako chemická psychofarmaka, avšak bez nežádoucích vedlejších účinků. 

Jen v přírodě je možné dokonalé smísení rostlinných obsahových látek, napodobení není nikdy dokonalé jako originál.
Toto platí taky pro jemné působení rostlin na psychiku. Mnozí znalci rostlin z dřívějších dob věděli o jejich účincích, aniž by znali obsažené látky jednotlivě. Už antičtí lékaři Hippokrates a Dioskurides měli hluboké znalosti o uzdravující síle rostlin.