Vodnice (Brukev řepák)

Brassica rapa var. rapifera
Brassica rapa var. rapifera

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Brukev řepák, častěji jen vodnice, je rostlina pěstovaná pro své kulovité bulvy, které se konzumují jako zelenina. Někdy se pojídají i listy. Pěstování vodnice má v Evropě dlouhou tradici, před objevením Ameriky měla podobnou úlohu jako poté brambory.

Vodnici konzumujeme v čerstvém stavu podobně jako kedlubny. Přestože dužina je vždy bílá, může být ukryta i ve žlutém nebo fialovém obalu. Vodnice obsahuje vlákninu, vitamín C, niacin, kyselinu pantotenovou, mangan, draslík a sodík. Plně vyvinuté vodnice můžeme také vařit nebo nakládat, případně i nechat kvasit tak jako zelí. Vodnice se dá upravovat jako pomazánka, vařit se smetanou a podávat jako příloha k masu atd.

Vodnice obsahuje spoustu vody (kolem 90%), vlákninu a minimum kalorií, proto je vhodná pro lidi s nadváhou. Díky sirné silici má antibakteriální účinky, obsažené steroly působí preventivně proti ateroskleróze. Vodnice má také močopudné účinky, zklidňuje nervy a stimuluje srdeční činnost.

1. Prevence rakoviny

Množství obsažených antioxidantů snižuje riziko vzniku rakoviny. Glukosinoláty pomáhají v boji proti účinkům karcinogenů a mohou inhibovat růst nádorových buněk. Zařazení této zeleniny do každodenní stravy redukuje riziko vzniku rakoviny prsu, stejně jako nádory tlustého střeva a konečníku.

2. Kardiovaskulární zdraví

Vodnice má skvělé protizánětlivé vlastnosti díky množství vitamínu K. Pomáhá prevenci před infarktem a jinými srdečními onemocněními. Antioxidanty jako vitamíny A, C a beta karoten brzdí progres aterosklerózy. Kyselina listová rovněž podporuje zdraví celého kardiovaskulárního systému.

3. Pevné kosti

Vápník a draslík jsou zásadní pro zdravý růst a udržování kostí. Pravidelná konzumace vodnice předchází poškození kloubů, vzniku osteoporózy a revmatoidní artritidy.

4. Močopudné účinky

Vodnice má mírně močopudné účinky, časté pojídání vodnice může dokonce napomoci rozpouštění malých ledvinových kamenů.

5. Léčba astmatu

Protizánětlivé vlastnosti vodnice jsou účinné při léčení astmatu a potlačení příznaků astmatu. Studie prokázaly, že u astmatických pacientů může usnadnit dýchání a snížit sípání.

6. Zdravý zrak

Listy vodnice jsou bohatým zdrojem luteinu, karotenoidu, která podporuje zdraví očí a zabraňuje očním onemocněním jako je makulární degenerace a šedý zákal.

7. Zpomalení stárnutí

Antioxidanty ve vodnici mají schopnost bojovat proti volným radikálům, brání poškození buněk a zpomalují stárnutí. Bulvy vodnice mohou hrát také důležitou roli pro řádné fungování imunitního systému organismu.

8. Rozjasnění pleti

Konzumace vodnice napomáhá k jasné a hladké pleti. Vysoký obsah vitaminů A a C udržuje zdravou a zářivou pokožku.

9. Redukce hmotnosti

Vodnice má málo kalorií a proto může být součástí efektivního programu hubnutí. Vysoký obsah vlákniny na druhé straně reguluje metabolismus a podporuje zdravé fungování tlustého střeva.

Vedlejší účinky

Veškeré brukve mohou způsobovat nadýmání a ukládat velké množství dusičnanů. Měly by se konzumovat především ekologicky vypěstované a sklizené v teplých dnech - ty mají dusičnanů nejméně.

Fotogalerie