Chmelík vejčitý (Psyllium)

Psyllium ovata
Psyllium ovata

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Chmelík vejčitý je známější spíše spíše pod latinským zkráceným názvem – Psyllium. Někdy je také označován jako Jitrocel indický (Plantago ovata).
Chmelík vejčitý se vyskytuje převážně v teplejších oblastech – na Kanárských ostrovech, ve Španělsku, severní Africe, Izraeli, Íránu, Afghánistánu, Indii i USA.
K léčebným účelům se využívají obaly semen této rostliny. Nejvíce ceněnou složkou je vláknina (ve formě celulózy). Dalšími významnými obsahovými látkami jsou cukry (xylóza, rhamnóza, kyselina galakturonová), které se podílejí na tvorbě slizovitých látek.
Právě díky vysokému obsahu vlákniny pomáhá při úpravě stolice, a to jak při zácpě, tak při průjmu. Jeho výhodou je, že na něj nevzniká návyk, takže je možné ho užívat dlouhodobě. V trávicím traktu dokáže až 40x zvětšit svůj objem tím, že na sebe váže vodu a vzniká gelovitá hmota.
Obsahové látky chmelíku nejenže absorbují vodu, také zjemňují stolici a přitom nepodporují nadýmání (oproti jiným laxativům).

Kromě léčby průjmu a zácpy je chmelík dobrým pomocníkem i při nadýmání, pocitu plnosti v žaludku, břiše.
Chmelík také snižuje plasmatickou koncentraci cukrů a tuků, zvyšuje pocit plnosti, snižuje pocit hladu a potřeby jíst. Člověk získává lepší kontrolu nad příjmem potravy a s vhodnou dietou je to výborná kombinace při různých onemocněních a potížích.
Při užívání chmelíku je nutno dbát na dostatečný přísun tekutin!
Doporučuje se jedna sklenice vody na 5g chmelíku.
Tato rostlina se také odedávna využívala při hemoroidech, rakovině tlustého střeva nebo při snižování hladiny cholesterolu v krvi (hypolipidemikum).

Léčivé účinky chmelíku vejčitého (Psyllia)

  • Pomáhá při zácpě
  • Pomáhá při průjmu
  • Snižuje plasmatickou koncentraci cukrů a tuků 
  • Zvyšuje pocit plnosti, snižuje pocit hladu a potřeby jíst
  • Snižuje hladinu plasmatického cholesterolu
  • Zlepšuje ochranu střevní výstelky při chemoterapii

Kontraindikace

Chmelík není vhodné pro malé děti.
Při nedostatečném pitném režimu je velké riziko vzniku zácpy.
Chmelík může také ovlivňovat vstřebávání některých léčiv, proto není dobré jej užívat společně s dalšími léčivy ani vitamíny. Nadbytečné množství (zpravidla více než 60 g denně) může také způsobovat snížení schopnosti vstřebávání železa, vápníku či hořčíku.

Vedlejší účinky  

Příliš vysoké dávky chmelíku mohou vyvolat křeče v břiše, nadýmání nebo plynatost.

Fotogalerie