Buk lesní

Fagus sylvatica
Fagus sylvatica

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Buk lesní je mohutný opadavý listnatý strom, který může dorůstat výšky až 50 metrů. Mívá štíhlý válcovitý kmen o průměru i přes 1 metr a hladkou stříbřitě šedou kůru.

Buky najdeme v celé Evropě, v Bulharsku rostou u moře, v Řecku na Olympu až ve výšce 2000 m n. m. Také v ČR obsadily celé území, rostou ve smíšených lesích, ale často vytvářejí monokulturní bučiny.

Bukové listy a kůra bývaly používány na "zchlazení hlavy", proti horečce a na podporu bystrosti. Vodní výluh (macerát) z pupenů je podpůrným prostředkem při nedostatečné činnosti ledvin, močovém písku, při otocích a zánětech kloubů či tvorbě výrůstků.
Vyloupané bukvice obsahují olej, který se poměrem nenasycených mastných kyselin vyrovná olivovému.

Mladé listy se přidávají do jarních salátů, obsahují vlákninu, bílkoviny, minerály a ve vodě rozpustné vitaminy. Žvýkání čerstvých listů hojí afty a jiné defekty ústní sliznice. Vlažný nálev z drcených listů léčí ječná zrna, mírní svědivé vyrážky a dermatitidy včetně neštovic. Teplý se používá na omrzliny a studený na spáleniny. Podobně působí i odvar z bukové kůry. 

Léčivé účinky buku lesního

  • Podporuje činnost ledvin
  • Působí proti tvorbě močového písku
  • Působí proti zácpě.
  • Pomáhá proti zánětům a otokům kloubů.
  • Dezinfikuje ústní dutinu a působí proti aftům
  • Mírní svědivé vyrážky a dermatitidy  

Kontraindikace

Nejsou popsány.

Vedlejší účinky  

Pro člověka jsou bukvice mírně jedovaté, pražením se jejich toxicita snižuje. Při nadměrné konzumaci může dojít k bolestem hlavy, nevolnosti a průjmu. .

Fotogalerie