Řebříček obecný

Achillea millefolium
Achillea millefolium

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Latinské jméno řebříčku ( Achillea ) připomíná bájného hrdinu Achilla, po němž byla rostlina pojmenována. Ten údajně ošetřoval pomocí řebříčku krvavé rány utržené v trojské válce.
Řebříček patří mezi nejstarší léčivé rostliny a odedávna sloužil především k léčení ran. Jeho silný dezinfekční účinek a schopnost zastavovat krvácení mu umožňuje úspěšně hojit čerstvé rány, proto se též nazývá rostlinou vojáků a dřevorubců. Čerstvá podrcená nať, přiložená přímo na ránu, neuvěřitelně zrychluje hojení a rána se také lépe zacelí.
České jméno vzniklo podle tvaru lístků, připomínajících starý žebřík pouze s jedním středovým ráhnem.
Účinné látky jsou obsaženy v kvetoucí nati. Patří mezi ně silice, seskviterpeny, flavonoidy, dusíkaté látky a další. Flavonoidy mají ochranný účinek na játra.
U seskviterpenů některé zdroje uvádějí, že mají antitumorální účinky, ale to je ještě ve stádiu ověřování.
Odvar z řebříčku zlepšuje trávení, léčí žaludeční a střevní neurózu, podporuje činnost jater a žlučníku, uvolňuje všechny druhy křečí, léčí astma, velmi dobře pomáhá při všech ženských chorobách, čistí organismus, prospívá při akné a lišejích.
Pálení žáhy odstraní šálek řebříčkového čaje.
Sedací koupele z řebříčku odstraní i svalové nádory dělohy (myomy). Užíváme je denně tak dlouho, dokud lékařská kontrola nezjistí negativní výsledek.
Velmi blahodárně působí při zánětu nervů koupele rukou a nohou s přísadou řebříčku. Většinou pomohou tyto koupele již napoprvé k odstranění bolesti.
Řebříček dobře a přímo účinkuje na kostní dřeň a podněcuje zde krvetvorbu. Pomáhá proto při chorobách kostní dřeně, když již selhaly všechny jiné léky, ba i při zánětu kostní dřeně, kdy aplikujeme čajovou kúru, koupele a masáže s řebříčkovou tinkturou.
Řebříčkový čaj velmi rychle pomůže i při krvácení žaludku, při krvácejících hemoroidech, stejně spolehlivě i při tlaku v žaludku a silném pálení žáhy.
Také při nachlazení, bolestech v zádech a při revmatických bolestech by se měl pít co nejteplejší čaj z řebříčku.
Normalizuje též funkci ledvin, odstraňuje nechutenství, nadýmání a žaludeční křeče, poruchy jater, záněty trávicího traktu, podporuje činnost žaludečních žláz a tak udržuje pravidelný chod stolice. Protože pomáhá i při poruchách krevního oběhu a křečích cév, lze ho doporučit i při angíně pectoris.   

Léčivé účinky řebříčku obecného

  • Dezinfikuje rány, zastavuje krvácení a urychluje hojení
  • Uvolňuje křeče
  • Podporuje činnost jater a žlučníku 
  • Zlepšuje trávení, léčí žaludeční a střevní neurózu 
  • Pomáhá při astmatu
  • Detoxikuje organismus
  • Pomáhá při akné a lišejích
  • Podněcuje krvetvorbu přímým působením na kostní dřeň
  • Pomáhá při zánětu nervů
  • Pomáhá při krvácení žaludku a hemeroidů
  • Potlačuje pálení žáhy
  • Odstraňuje nechutenství, nadýmání a žaludeční křeče 
  • Pomáhá při poruchách krevního oběhu a křečích cév

Kontraindikace

V době těhotenství a laktace se jeho použití nedoporučuje.
Řebříček se nesmí kombinovat s barbituráty, antikoagulačními léky a antacidy. Může také omezit účinnost blokátorů receptoru H-2 a inhibitorů protonové pumpy.
Neužívejte při alergii na rostliny z rodiny Asteraceae.
Užívání řebříčku ukončete nejméně dva týdny před chirurgickým zákrokem.

Vedlejší účinky  

Řebříček není vhodný pro dlouhodobé podávání, zásadně nepřekračujeme terapeutické dávky ani maximální doporučené denní množství.
Předávkování se může projevit bolestí hlavy, pocitem omámení. 

Fotogalerie