Yucca (Juka)

Yucca schidigera
Yucca schidigera

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Rostlinek rodu Yucca je známo až 40 druhů, které jsou přirozeně rozšířeny ve střední části amerického kontinentu, kde je již odedávna používají původní obyvatelé. Vyskytují se na jihu Spojených států, stejně jako v Mexiku a na severu Střední Ameriky. Nyní se pěstují také v jiných částech světa s vhodným klimatem. U nás se s touto rostlinkou setkáváme většinou v květináčích jako pokojovou rostlinou.

Yucca je rostlina stromkovitého vzrůstu (připomíná palmu) dorůstající výšky až 15 m.
O příznivých účincích této bylinky věděli američtí indiáni odedávna, považují ji za nejkrásnější rostlinu pouště, po staletí ji uctívají a pro její zázračnou sílu ji nazývají "strom života".
V poslední době se navíc začíná stále častěji prosazovat i mezi americkými a evropskými příznivci zdravé stravy.
Především jde o druh Yucca schidigera. Účinnými látkami v této bylince jsou především saponiny.
Mezi nejdůležitější účinky této bylinky patří detoxikace organismu, díky čemuž významně podporuje naši vitalitu. Pročištění organismu za pomoci juky je navíc mírné, takže organismus během tohoto procesu není nijak zatížen.
Yucca schidigera působí také antivirově a protizánětlivě. Její pozitivní účinky se tedy mohou projevit například u artritidy, neboť může zmírňovat otoky, sníženou pohyblivost kloubů a působí i proti bolesti.
Dále má kladný vliv na kardiovaskulární soustavu, neboť upravuje vysoký krevní tlak a snižuje hladinu cholesterolu i některých tuků (především triglyceridů).
Juka pozitivně účinkuje i při migrénách, díky obsahu enzymů napomáhá trávení a někdy se dokonce mluví o jejích protinádorových účincích.

Léčivé účinky Juky (Yucca)

  • Pomáhá při artritidě
  • Detoxikuje organismuis
  • Snižuje vysoký krevní tlak
  • Pomáhá snižovat vysokou hladinu cholesterolu
  • Zlepšuje trávení
  • Prospívá organismu při diabetu

Kontraindikace

Nejsou známy.

Vedlejší účinky  

V ojedinělých případech byly zaznamenány nežádoucí vedlejší účinky jako např. žaludeční nevolnost

Fotogalerie