Lékořice uralská

Glycyrrhiza uralensis
Glycyrrhiza uralensis

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Lékořice uralská je vytrvalá, 30 až 60 cm vysoká léčivá rostlina, která vyrůstá z hrubého, dřevnatého, hluboko sahajícího kořene. Je velmi podobná vzhledem i léčivými vlastnostmi lékořici lysé rostoucí v české přírodě. Areál výskytu této byliny je velmi široký, od pohoří Ural na západě až po východní Sibiř, Čínu a na jihu po Pákistán a severní Indii.

Její kořen patří k základním léčivým bylinám v tradiční čínské medicíně. Typickou sladkou chuť dává kořeni saponin glycyrrhizin, který je téměř padesátkrát sladší než klasický cukr.
Stejně jako u ženšenu je lékořici přisuzován pozitivní vliv na lidský organismus a dlouhověkost. V Číně se nazývá buď Guobao (posvátný národní poklad) nebo Gan cao (sladká bylina).
Lékořice je pro své léčivé účinky známá již více než 5000 let. Pochází z Číny a Tibetu, kde se používal stejně jako ženšen.
Kořen obsahuje obdobné látky jako lékořice lysá, výtažek získaný z kořenů obsahuje cukry, flavonoidy, fytoestrogeny, pryskyřice, škroby a saponiny.
Výtažek je základem pro léky, které díky expektoračním vlastnostem zmírňují průběh respiračních chorob, léčí hlavně kašel a podobné neduhy. Výtažky z rostliny se dále používají v potravinářství při výrobě sladkostí, piva, čaje, k výrobě inkoustu, vodových barev a kapalin pro plnění hasicích přístrojů. Slouží také v kosmetice, kde bývají součásti šamponů posilujících vlasy.

Léčivé účinky Lékořice uralské

  • Pomáhá při kašli a ostatních respiračních chorobách
  • Flavonoidy obsažené v lékořici mají analgetickou funkci, která zmírňuje nepříjemné pocity při křečích a zánětech, a jsou také projímadlem pro hladké svalstvo střev
  • Zvyšuje sekreci sliznic trávicího traktu a dýchacího systému, zabraňuje jejich podráždění a působení škodlivých složek potravy a agresivních léků
  • Má protisklerotické účinky na lidský organismus díky přítomností kyseliny glycyrrhizové
  • Při léčbě gynekologických onemocnění, zánětů a erozí děložního čípku se používá ako hojivý a regenerační prostředek
  • Používá se ke zvýšení produkce inzulínu v těle, což pomáhá slinivce břišní u pacientů s cukrovkou 2. typu
  • Jako silné antidepresivum zvyšuje tonus chronicky unaveného těla
  • V Japonsku se lékořice používá jako doplněk stravy, při odvykání kouření

Kontraindikace

Kořen lékořice neměli užívat lidé trpící akutními onemocněními trávicího traktu, srdečním selháním, vysokou aktivitou nadledvinek, hypertenzí, obezitou, příliš vysokou srážlivostí krve, otoky a špatným vylučováním tekutin.
Není také vhodný pro děti do 1 roku.

Vedlejší účinky  

Díky vysokému obsahu glycyrrhizinu (až 15 % všech látek v kořenu) může lékořice při vysokých dávkách vyvolat slabost, bolest hlavy, rozmazané vidění, krvácení z nosu, úzkost nebo dušnost.

Fotogalerie