Skořice cejlonská

Cinnamomum zeylanicum
Cinnamomum zeylanicum

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Skořice přišla již v době kolem 4500 před Kristem po hedvábné stezce do Řecka a Ří­ma. Již v 1. století po Kristu znali Plinius a Dioskurides kasiovou skořici z jižní Číny a cinamomum z Cejlonu. Podle klášterního léčitelství skořice působila jako hřejivé a vy­sušující koření proti "chladným nemocem".
Skořicovník je stálezelený strom původem ze Srí Lanky (Cejlon) Skořice je vlastně kůra, která se suší a balí do svitků. Plantáže skořicovníku jsou již také na Jávě, v Indii a na Sychelách.

Nejdůležitější skupinou obsahových látek je silice s vysokým podílem skořicového al­dehydu, nositele typické skořicové vůně. Silice se stará o dobré trávení, zlepšuje prokrvení žaludeční sliznice, jemně uvolňuje křeče, aktivuje trávicí žlázy a pohyby střev a pomáhá při líných střevech a zácpě. Dru­hy skořice bohaté na třísloviny, jako napří­klad kasie, pomáhají při zácpě. Skořice je vhodná i při sklonu ke zvýšeným hodnotám tuku a cukru v krvi. Proto se má pravděpo­dobně používat na podporu látkové výmě­ny. Skořicový aldehyd tlumí množení hub, virů a bakterií a pomáhá při infekcích mo­čových cest.
Skořice je opravdu všestranný lék: podle dlouhodobých vědeckých výzkumů její extrakt obsahuje řadu účinných látek, které působí příznivě při cukrovce 2. typu. V dávkách 1-6 g denně například prokazatelně snižuje hladinu krevního cukru a cholesterolu.

Dávkování je však nutné konzultovat s lékařem.   

Léčivé účinky skořice cejlonské

  • Pomáhá při zánětu žaludku
  • Pomáhá při žaludečních potížích (zvracení, říhání, nadýmání, překyselení)
  • Působí proti nechutenství
  • Snižuje hladinu krevního cukru a cholesterolu
  • Pomáhá při lehčí únavě
  • Pomáhá při bolestech zubů i hlavy
  • Zevně mírní svalové napětí, cévní a revmatické bolesti a neuralgie
  • Masážní krémy se skořicí jsou skvělé pro ošetření celulitidy, neboť prokrvují tkáně

Kontraindikace

Skořice by se měla při žaludečních a střev­ních vředech a v těhotenství používat jen střídmě. 

Vedlejší účinky  

Po delší konzumaci více než 1 gramu denně se mohou vyskytnout žaludeční obtíže. Zřídka se mohou vyskytnout i alergie.

Fotogalerie