Rajče jedlé

Solanum lycopersicum
Solanum lycopersicum

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Rajče jedlé, též lilek rajče, nebo rajské jablko se pěstuje téměř ve všech zemích světa. V roce 2020 bylo podle Organizace pro výživu a zemědělství OSN na světě sklizeno 187 milionů tun rajčat.
Na světě existuje více jak 7500 druhů rajčat, jejich výčtem bychom strávili celé hodiny. Zjednodušeně můžeme říci, že rajčata jsou červená, žlutá, oranžová a černá (tmavě vínová). Podle velikosti plodu jsou rajčata velká nebo malá. Podle tvaru je dělení rozmanitější, rajče má tvar kulatý, oválný, podélný, kulatý do špičky, dále rajče může mít tvar připomínající papriku, citron, jahodu, ředkvičku, vejce či srdce.

Rajče tvoří z více než 90 % voda, asi 5 % sacharidů a 2,5 % bílkovin, má vysoký podíl vláknin a obsah tuku je pouze nepatrný.

Rajče obsahuje tři tělu prospěšné antioxidanty:

 • betakaroten - chrání buňky před slunečními paprsky (před ozářením)
 • vitamin C - nezbytný pro tvorbu bílých krvinek, vývoj kostí, chrupavek a zubů
 • lykopen - ochránce buněk těla před volnými radikály

Rajče obsahuje také mnoho minerálů:

 • vápník - podporuje růst a sílu kostí
 • železo - jeho nedostatek způsobuje chudokrevnost
 • draslík - důležitý pro zdravý vývoj organismufosfor - prospěšný při zásobování tělesných buněk energií
 • zinek - pomáhá v boji proti infekcím
 • chrom - je odtučňovací prostředek a pomáhá při zachování dobrého zdravotního stavu

Rajče obsahuje také vitamíny:

 • vitamín A - důležitý pro zdraví vzhled pokožky a tkání
 • vitamín B - nezbytný pro správné fungování organismu
 • vitamín E - chrání buněčné membrány před poškozením volnými radikály

Léčivé účinky rajčat

Podle provedených výzkumů přináší konzumace rajčat následující zdravotní benefity:
Rajčata jsou velmi vhodná při různých redukčních a očistných dietách. Působí proti únavě a zlepšují náladu, zabraňují stárnutí buněk, ovlivňují kvalitu a zdraví pokožky, slouží před negativními účinky UV záření a udržují čistý imunitní systém. Rajčata také snižují riziko výskytu rakoviny, nebezpečného cholesterolu, kardiovaskulárních a degenerativních onemocnění, jsou vhodným doplňkem při onemocnění srdce a krevního oběhu. Podle posledních studií konzumace rajčat pomáhá při problémech s prostatou.

Vedlejší účinky  

Příliš vysoká konzumace rajčat může někdy způsobit otoky a bolesti kloubů.
Za vedlejšími účinky v podobě zavodnění těla a bolestí při nadměrné konzumaci rajčat stojí sloučenina solanin, která v tkáních shromažďuje vápník.
Rajčata bohatá na vápník a oxalát. Oxalát je silná dikarboxylová kyselina a dohromady s kalciem tvoří špatně rozpustné soli. Ani jedna z látek nejde snadno rozložit, hromadí se nám v těle s dalšími živinami a vzniknou ledvinové kameny.
Rajčata také obsahují kyselinu citronovou a jablečnou. okud se nám začne v žaludku hromadit příliš mnoho těchto látek, naplní se sloučeninami, které vyvolají pálení žáhy nebo kyselý reflux, kdy se nám vrací žaludeční obsah zpět do jícnu.

Fotogalerie