Fenykl obecný
Popis, obsahové látky a léčivé účinky
Fenykl je už od antiky známou kořeninovou a léčivou rostlinou. Již Egypťané, Řekové a Římané si této zeleniny cenili pro její mnohostranné léčivé účinky a anýzovou chuť jejích semen. Dioskurides (roku 650 po Kr.) v "Materia medica" doporučoval fenyklový kořen nejen při chorobách ledvin a močového měchýře, ale i k podpoře tvorby mateřského mléka a při menstruačních potížích.
Díky pěstování v klášterech se fenykl ze Středomoří dostal přes Alpy a v době Karla Velikého se rozšířil až do severní Evropy.
Tato na mráz citlivá zelenina se pěstuje především v Itálii, Francii, Řecku, Švýcarsku, Španělsku a v Africe.
Fenyklová bulva sestává z 92 procent z vody vázané v rostlinné tkáni, má vysoký podíl sacharidů a dále obsahuje rozpustné (neškrobové polysacharidy) a nerozpustné (celulóza) vlákniny. Ve 100 gramech této zeleniny je 440 miligramů draslíku. Vápník je obsažen ve významném množství. Flavonoidy (například kvercetin), karotenoidy a vitamin C patří k přírodním antioxidantům, jež fenyklová bulva obsahuje. Kromě toho je ve fenyklu větší množství cenných vitaminů B (B1, B2, niacin, kyselina pantotenová, B6). Éterické oleje fenyklové cibule mají výraznou chuť příbuznou chuti anýzových a fenyklových plodů.
Fenyklová cibule pomáhá při trávicích problémech jako nadýmání a pocit plnosti a především při zácpě a při tvorbě žlučových a močových kamenů. Jelikož je lehce stravitelná a zásaditá, odlehčuje při dráždivém žaludku a při jiných trávicích potížích žaludku a střev a výrazně tyto potíže zmírňuje.
Vysoký obsah vody a vlákniny čistí střeva a změkčuje stolici. Pečuje o střevní mikroflóru a odlehčuje tak játrům a posiluje imunitní systém. Vlákniny vážou tuky a produkty látkové výměny a vylučují je z těla. Díky takovému působení na vylučování podporuje detoxikaci při všech kúrách indikovaných například při zánětlivých a alergických obtížích. Tímto způsobem se také snižuje hladina cholesterolu a triglyceridů. Draslík obsažený ve fenyklu podporuje vylučování sodíku.
Léčivé účinky fenyklu obecného
- Působí močopudně a pomáhá při vykašlávání
- Odvar z fenyklu má dezinfekční účinky a užívá se i výplachu očí
- Má povzbuzující účinky.
- Šetrným způsobem tlumí nadýmaní i u nejmenších dětí
- Zlepšuje proces trávení, tím že pomáhá vylučovat trávicí fermenty
- Má vliv na zvýšení tvorby mateřského mléka
- Je přírodním antioxidantem
- Posiluje imunitní systém
- Pomáhá proti zácpě a tvorbě žlučových a močových kamenů
- Čistí střeva a změkčuje stolici
Kontraindikace
Fenykl se nedoporučuje se užívat ve větším množství během těhotenství.
Vedlejší účinky
Fenykl může v hlíze hromadit značné množství dusičnanů. Voda z blanšírování a vaření proto není vhodná k přípravě kojenecké stravy. Nejméně dusičnanů je ve fenyklu biologicky pěstovaném venku. Abychom požili co nejméně dusičnanů, musíme odstranit vnější listeny a fenykl blanšírovat nebo vařit, jelikož v teplé vodě se vylouhuje až 80 procent dusičnanů. Rostliny akumulující dusičnany by se měly jíst s potravinami bohatými na vitamin C, aby se zabránilo přeměně na škodlivé dusitany.
Příprava
Fenykl by se pokud možno neměl jíst večer, jelikož povzbuzuje trávení. Je šetrný k játrům a velmi dobře se hodí k pečenému masu nebo rybám. Příprava s tučnými přísadami, jako například se sýrem, máslem nebo olejem, usnadňuje vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích.