Fenykl obecný

Foeniculum vulgare
Foeniculum vulgare

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Fenykl je už od antiky známou kořenino­vou a léčivou rostlinou. Již Egypťané, Ře­kové a Římané si této zeleniny cenili pro její mnohostranné léčivé účinky a anýzo­vou chuť jejích semen. Dioskurides (roku 650 po Kr.) v "Materia medica" doporu­čoval fenyklový kořen nejen při choro­bách ledvin a močového měchýře, ale i k podpoře tvorby mateřského mléka a při menstruačních potížích.
Díky pě­stování v klášterech se fenykl ze Středomoří dostal přes Alpy a v době Karla Ve­likého se rozšířil až do severní Evropy.
Tato na mráz citlivá zelenina se pěstuje především v Itálii, Francii, Řecku, Švýcar­sku, Španělsku a v Africe. 

Fenyklová bulva sestává z 92 procent z vo­dy vázané v rostlinné tkáni, má vysoký po­díl sacharidů a dále obsahuje rozpustné (neškrobové polysacharidy) a nerozpustné (celulóza) vlákniny. Ve 100 gramech této zeleniny je 440 miligramů draslíku. Váp­ník je obsažen ve významném množství. Flavonoidy (například kvercetin), karote­noidy a vitamin C patří k přírodním anti­oxidantům, jež fenyklová bulva obsahuje. Kromě toho je ve fenyklu větší množství cenných vitaminů B (B1, B2, niacin, kyseli­na pantotenová, B6). Éterické oleje fenyk­lové cibule mají výraznou chuť příbuznou chuti anýzových a fenyklových plodů.

Fenyklová cibule pomáhá při trávicích pro­blémech jako nadýmání a pocit plnosti a především při zácpě a při tvorbě žlučo­vých a močových kamenů. Jelikož je lehce stravitelná a zásaditá, odlehčuje při dráždi­vém žaludku a při jiných trávicích potížích žaludku a střev a výrazně tyto potíže zmír­ňuje.

Vysoký obsah vody a vlákniny čistí střeva a změkčuje stolici. Pečuje o střevní mik­roflóru a odlehčuje tak játrům a posiluje imunitní systém. Vlákniny vážou tuky a produkty látkové výměny a vylučují je z těla. Díky takovému působení na vylu­čování podporuje detoxikaci při všech kúrách indikovaných například při zánět­livých a alergických obtížích. Tímto způ­sobem se také snižuje hladina cholestero­lu a triglyceridů. Draslík obsažený ve fenyklu podporuje vylučování sodíku.

Léčivé účinky fenyklu obecného

  • Působí močopudně a pomáhá při vykašlávání
  • Odvar z fenyklu má dezinfekční účinky a užívá se i výplachu očí
  • Má povzbuzující účinky.
  • Šetrným způsobem tlumí nadýmaní i u nejmenších dětí
  • Zlepšuje proces trávení, tím že pomáhá vylučovat trávicí fermenty
  • Má vliv na zvýšení tvorby mateřského mléka
  • Je přírodním antioxidantem
  • Posiluje imunitní systém
  • Pomáhá proti zácpě a tvorbě žlučových a močových kamenů
  • Čistí střeva a změkčuje stolici

Kontraindikace

Fenykl se nedoporučuje se užívat ve větším množství během těhotenství.

Vedlejší účinky  

Fenykl může v hlíze hromadit značné množství dusičnanů. Voda z blanšírování a vaření proto není vhodná k přípravě ko­jenecké stravy. Nejméně dusičnanů je ve fenyklu biologicky pěstovaném venku. Abychom požili co nejméně dusičnanů, musíme odstranit vnější listeny a fenykl blanšírovat nebo vařit, jelikož v teplé vo­dě se vylouhuje až 80 procent dusičnanů. Rostliny akumulující dusičnany by se mě­ly jíst s potravinami bohatými na vitamin C, aby se zabránilo přeměně na škodlivé dusitany. 

Příprava

Fenykl by se pokud možno neměl jíst večer, jelikož povzbuzuje trávení. Je šetrný k játrům a velmi dobře se hodí k pečenému masu nebo rybám. Příprava s tučnými přísadami, jako například se sýrem, máslem nebo olejem, usnadňuje vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích. 

Fotogalerie