Granátové jablko

Punica granatum
Punica granatum

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Granátovníky jsou menší stromy rostoucí hlavně ve Středozemí. Granátové jablko je až 12 cm velká bobule se zvláštní vnitřní stavbou a zakulaceným šestibokým tvarem. Pod tlustou, tvrdou slupkou je šest až dvanáct pouzder, v nichž se ve sladkém červeném, bílém či růžovém rosolovitém míšku nachází semena.

Svou domovinu má Punica granatum na Blízkém východě, nyní se už pěstuje po celém světě, taky kolem Středozemního moře. Plody rostou na stromě, který je vysoký pět až osm metrů a může být i několik set let starý.
Granátová jablka obsahují cca 77 % vody, vápník, fosfor, železo, hořčík, velké množství sodíku, draslíku, cukrů, organické kyseliny (zejména kyselinu citrónovou), z vitamínů jsou významně zastoupeny vitamín B (B1, B2 a B3) a C, v menší míře pak i vitamín A ve formě provitamínu (karotenoidů); obsahují také 6 esenciálních a 9 neesenciálních aminokyselin.
Slupka granátového jablka a vnitřní přepážky mají vysoký obsah hořkých a trpkých (svíravých) látek, např. kyseliny taninové, které mají obstipační (stavěcí) účinek. Jedlé části granátových jablek působí spíš projímavě. (Pojmy jako taniny, polyfenolické látky, třísloviny a flavonoidy se u granátového jablka hodně prolínají.)
Obsahem hořčíku, draslíku a sodíku je šťáva granátovníku vhodná pro sportovce, těžce pracující a osoby s horečkou a pracující v horku, kteří potem a vyšším příjmem tekutin ztrácejí minerály.
Granátové jablko má působivý nutriční profil. Obsahuje 7 g vlákniny, 3 g bílkovin, 30 % z doporučené denní dávky (DDD) vitamínu C, 36 % DDD vitaminu K, 16 % DDD kyseliny listové a 12 % DDD draslíku. Je však také velmi sladké. Jeden šálek zrníček s obalem má 24 g cukru a 144 kalorií.

Léčivé účinky granátového jablka

Důležitým benefitem granátového jablka je především jeho úžasně vysoký obsah polyfenolů. Tyto rostlinné látky působí antioxidačně, chrání tedy naše buňky před agresivními kyslíkovými radikály. Tak posilují obranné síly organismu, zmírňují chronické záněty v těle a zpomalují proces stárnutí buněk. Podle studií brzdí extrémně vysoký obsah polyfenolu v granátovém jablku dokonce růst určitých rakovinných buněk.
Už jedna sklenice šťávy z granátového jablka zlepšuje navíc prokrvení srdečního svalu, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Kromě toho je v plodu obrovské množství vitaminů a minerálních látek - především vitamin C, což je rovněž velký lovec radikálů. Vitamin K podporuje zdraví kostí, vitamin B5 povzbuzuje látkovou výměnu a kalium se stará o řízenou výměnu tekutin v buňkách. Rostlinné hormony stimulují navíc vyplavení serotoninu a estrogenu.

Protizánětlivé účinky a rakovina
Studie ve zkumavkách ukázaly, že látky obsažené v granátovém jablku mohou snížit zánětlivou aktivitu v zažívacím traktu, stejně jako v buňkách rakoviny prsu a rakoviny tlustého střeva. Studie na lidech zjistila, že pití 237 ml šťávy z granátového jablka denně zpomalilo růst rakovinných buněk prostaty. Pomáhají také při prevenci srdečních chorob, cukrovky 2. typu, Alzheimerovy choroby, a dokonce i obezity.

Pomáhá v boji proti artritidě a bolesti kloubů
Artritida je v západních zemích již běžným problémem. Látky obsažené v granátovém jablku, které mají protizánětlivé účinky, dokážou blokovat enzymy, o nichž je známo, že poškozují klouby u lidí s osteoartrózou. Navíc, extrakt zmírnil artritidu u myší.

Snižuje riziko srdečních onemocnění
Hlavní mastná kyselina v granátovém jablku - kyselina punicová, dokáže snížit hladinu triglyceridů a zlepšit tak jejich poměr v porovnání s HDL. Šťáva dokáže snížit hladiny "špatného" LDL cholesterolu. Také redukuje krevní tlak, který je hlavním rizikovým faktorem pro srdeční choroby.

Působí antibakteriálně a antiviroticky
Granátové jablko má antibakteriální a antivirové vlastnosti, které mohou být užitečné proti běžným onemocněním dásní a kvasinkovým infekcím. Ukázalo se totiž, že látky v něm obsažené, účinně bojují proti některým druhům bakterií i kvasinek Candida albicans.

Zlepšuje paměť
Existují určité důkazy, že granátové jablko může zlepšit paměť. "Studie u 28 starších dospělých se stížnostmi na paměť zjistila, že pití 237 ml šťávy z granátového jablka denně po dobu 4 týdnů, významně zlepšilo markery verbální a vizuální paměti," píše Susan Y. Bookheimer ve své publikaci.

Dle nejnovějších výzkumů, pravidelné pití šťávy podporuje erekci a lze ji tedy označit, jako přírodní Viagru.
Granátové jablko má široké využití a pomáhá snížit riziko různých závažných chorob, včetně onemocnění srdce, rakoviny, artritidy a dalších zánětlivých stavů.

Vedlejší účinky  

Granátové jablko není vhodné osoby s velmi nízkým krevním tlakem, protože granátové jablko tlak snižuje. Není také vhodné pro lidi s onemocněním ledvin. Velké množství granátového jablka nebo šťávy z něj by mohlo vést k výraznému zvýšení hladiny draslíku. 

Fotogalerie