Droždí (Kvasnice)

Saccharomyces cerevisiae
Saccharomyces cerevisiae

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Základem droždí, neboli kvasnic jsou živé kvasinky, které patří mezi jednobuněčné houby. Kvasinky jsou součástí lidské historie již více než 5 000 let, nejprve se používaly například k výrobě chleba a alkoholických nápojů. Teprve s vynálezem mikroskopu a díky výzkumům Louise Pasteura bylo objeveno, že kvašení je životní projev mikroorganismů, že různé mikroorganismy způsobují různé typy kvašení.
Dnes se droždí (kvasnice) se pěstují na směsích třtinové a řepné melasy. Po dokončení fermentačního procesu se kvasinky sklízejí, promyjí, pasterizují, suší a zabalí.
Droždí přináší našemu organismu mnoho benefitů, jak při vnitřním, tak i vnějším užívání, je bohatým přírodním zdrojem celé řady prospěšných látek.
1 gram čerstvého droždí obsahuje zhruba 10 mld kvasinek), převážně rodu Saccharomyces cerevisiae (česky kvasinka pivní, vinná).
Droždí obsahuje také kvalitní bílkoviny, kompletní řadu vitaminu B, vitamin D, mnoho enzymů, je bohaté na esenciální kyseliny, minerální soli, a také na železo, chrom a měď.
Není moc potravin, které by obsahovaly takové množství zdraví prospěšných látek jako je právě droždí, jeho pravidelná konzumace nám pomáhá v mnoha směrech, například :

  • zajišťuje dostatečný přísun vitaminu B.
  • pomáhá správně vyživovat pleť a potlačovat projevy akné.
  • správně vyživuje vlasy a nehty.
  • díky obsaženým vitamínům B2 (ribifalvinu) a B3 (niacinu) prospívá nervům a celkově uklidňuje.
  • díky obsahu chromu pomáhá regulovat hladinu krevního cukru.
  • je výborným doplňkem diet, protože jednak zrychluje metabolismus, potlačuje chuť na sladké a samo o sobě obsahuje minimální množství tuků.
  • díky obsahu vlákniny prospívá trávícímu systému.
  • díky obsahu bílkovin je důležité pro zdravou pokožku, vlasy, oči a svaly.

Pokud chcete, aby ve Vašem těle bylo vše v pořádku, právě konzumací kvasnic tomu můžete významně napomoci.

Vedlejší účinky  

Lidem trpícím nedostatkem vitamínů B by mohla konzumace velkého množství kvasnic na počátku způsobovat nadýmání a plynatost, a proto je vhodné začít nejdříve malým množstvím a postupně je zvyšovat.

Kontraindikace

Konzumace droždí není vhodná pro lidi s alergií na droždí.
Alergie na droždí se projevuje nejčastěji celkovou únavou, bolestmi hlavy, trávícími (nadýmáním, křečemi v břiše, zácpou, průjmem) a kožními obtížemi (velmi suchou kůží, jejím svěděním, ekzémem, lupy ve vlasech i obočí). Možné jsou i dýchací problémy, které při dlouhodobé expozici mohou přecházet až v astma.
Potvrzení či vyvrácení podezření na tuto alergii mohou prokázat imunologické testy.

Fotogalerie