Dýňové semínko

Cucurbita semen
Cucurbita semen

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Dýňová semena poskytují hodnotné mast­né kyseliny (kyselinu linolenovou), rostlin­né hormony (fytosteroly), vitamin E, karo­tenoidy a hodnotný stopový prvek selen. Jedinečná je aminokyselina cicurbitin, účinná proti škrkavkám a tasemnici. Tyk­vový olej obsahuje asi 80 procent polyne­nasycených mastných kyselin. Více než po­lovina z nich je kyselina linolenová, velmi prospěšná zdraví.

Léčivé účinky dýňového semínka

Vědci zjistili, že dýňová semínka jsou prospěšná při následujících onemocněních:

Zvětšení (hyperplazie) prostaty
dýňová semínka mají schopnost brzdit testosteronem podmíněný růst prostaty, který vede k benigní hyperplazii prostaty.

Postmenopauzální syndrom:
U žen, které užívaly denně 2000 mg oleje z dýňových semínekdéle než 12 týdnů, došlo k snížení krevního tlaku, zvýšení dobrého HDL cholesterolu a snížení výskytu návalů, bolestí hlavy a kloubů.

Ledvinné kameny ze šťavelanu vápenatého:
podle studie publikované v roce 1987 v časopise American Journal of Clinical Nutrition, děti s krystaly šťavelanu vápenatého v moči reagovaly příznivě na dietu s dýňovými semeny.

Onemocnění srdečně-cévního systému a jater
Směslněných a dýňových semínek má dle výzkumů ochranný vliv na srdce, cévy a játra podle studie z roku 2008 publikované v časopise Journal of Food Chemistry and Toxicology

Otravy léky a chemikáliemi
protein izolovaný z dýňových semen prokázal u zvířat schopnost zmírnit toxicitu acetaminofenu na játra a metotrexátem způsobené poškození tenkého střeva. Též bylo studována ochrana jater proti škodlivému působení karbontetrachloridu.

Artritida - zánětlivé onemocnění kloubů
Olej z dýňových semínek prokázal v experimentálním modelu srovnatelný účinek jako indometacin při zmírnění příznaků artritidy, avšak nezpůsobuje poškození jater. Studie byla publikována v roce 1995 v časopise Pharmacological Research.

Hypertenze - vysoký krevní tlak
Zvířata krmená olejem z dýňových semínekreagovala mnohem lépe na konvenční léčbu ACE inhibitory a blokátory kalciových kanálků.

Paraziti
Preklinické studie na psech prokázaly, že dýňová semínka mají značný účinek proti parazitům ve střevním traktu psů.

Nespavost/úzkost
Dýňová semínka obsahují velké množství aminokyseliny tryptofan(22mg/g dýňových semínek), což je prekurzor serotoninu ,který je večer přeměňován na melatonin -" hormon spánku". Výzkum, publikovaný v roce 2007 v časopise Canadian Journal of Physiology and Pharmacology,prokázal, že když se dýňová semena zbavená oleje užívají společně s glukózou, mají srovnatelný klinický účinek jako tryptofan  


Kontraindikace

U pacientů s hyperaciditou žaludku, těžkými nemocemi trávicí soustavy, nebo neprůchodností střev, by se měla konzumace dýňového semínka konzultovat s lékařem.

Vedlejší účinky  

V ojedinělých případech mohou dýňová semínka, př požití většího množství vyvolat alergickou reakci.

Důležitá složka

Selen - (Selenomethionin - organický selen) esenciální stopový prvek s antioxidačními účinky.

Selen se vyskytuje ve zvýšené míře také v cibuli, česneku a v para ořechu.

Z výzkumů posledních let jednoznačně vyplývá, že snížený příjem selenu v potravě nepříznivě ovlivňuje především kardiovaskulární systém, zvyšuje riziko infarktu myokardu a cévních onemocnění.
Selen v organismu funguje jako důležitý antioxidant, který likviduje volné radikály a tím snižuje riziko vzniku rakovinného bujení.

Na univerzitě v Arizoně probíhal pětiletý výzkum účinků selenu v boji proti rakovině s velmi zajímavými výsledky. Studie ukázala, že denní užívání 200 µg selenu vedlo k nižšímu výskytu rakoviny prostaty o 63 %, rakoviny tlustého střeva o 58 % a rakoviny plic o 46 %. Jiné studie upozorňují na podíl selenu při prevenci rakoviny močového měchýře a konečníku, vaječníků a děložního hrdla a rakoviny jícnu, slinivky a jater.
U pacientů s rakovinou se ukázalo, že při nízké hladině selenu v krvi se u nich vyvinulo větší množství tumorů a docházelo k vyššímu riziku recidivy onemocnění a šíření rakovinného procesu.
Díky schopnosti redukovat riziko tvorby krevních sraženin dokáže selen chránit srdce a zmenšuje nebezpečí vzniku srdečních a mozkových příhod.
Tento důležitý stopový prvek může také výrazně pomoci v oblasti prevence katarakty (šedý zákal) a tzv. makulární degenerace (oční onemocnění postihující centrální část oční sítnice, která se nazávý macula lucea - zkráceně makula), což jsou hlavní příčiny zrakových poruch u lidí v pokročilém věku.
Velmi důležitou roli hraje selen při přeměně hormonu štítné žlázy, který je nutný k řízení látkové výměny všech tělesných buněk, z méně aktivní formy tyroxinu (nazývané T4) na formu aktivní, trijodtyronin (T3).

Selen je nezbytným prvkem pro imunitní systém, především pro své antibakteriální a antivirové účinky. Významnou roli prokázal v boji s tzv. herpetickým virem, původcem pásového oparu.

Selen je účinný při odstraňování těžkých kovů z organismu, zejména kadmia z prostaty, kde je jeho zvýšené množství při rakovině prostaty vždy zjištěno.

Fotogalerie