Zimolez kamčatský

Lonicera kamtschatica
Lonicera kamtschatica

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Zimolez kamčatský, někdy také zvaný kamčatská borůvka je silně rozvětvený keř, dorůstající obvykle výšky jednoho až dvou metrů. Jeho plody jsou 1-2 cm dlouhé modré, modrofialové až černé ojíněné podlouhlé bobule jejichž šťáva silně barví.
Zimolez pochází ze severních oblastí Dálného východu, Kamčatky a Kurilských ostrovů.
Tento keř patří mezi nenáročné dřeviny. Roste na vlhkých, kyselých až neutrálních půdách, odolává i silným mrazům. Preferuje slunečné polohy, ale snese i polostín.
Jeho plody dozrávají již koncem května, hodí se jak k přímé konzumaci, tak ke zpracování na kompoty, džemy a mražené výrobky.
Plody zimolezu obsahují mnoho vitamínů ( hlavně C, A a B) a minerálů (hořčík, draslík, fosfor, vápník, měď a železo), velmi prospěšných pro lidské tělo, proto je vhodný jako dietní, preventivní a dokonce i léčivá rostlina. Odborníci nazývali ovoce zimolezu "bobule věčného mládí", protože v nich mimo jiné našli sloučeniny, které brání stárnutí buněk.
Doporučují se také pro svůj antiseptiký účinek při léčbě angín a některých žaludečních a jatrních chorob.
Díky obsahu biologicky aktivních látek se využívají také při léčbě sklerózy, pomáhají zastavovat krvácení a slouží také jako močopudný a a antomikrobiální prostředek.
Konzumace plodů zimolezu také předchází kardiovaskulárním poruchám, snižuje možnost infarktu, posiluje cévní stěny a zlepšuje krevní oběh.

Vedlejší účinky  

Konzumace zimolezu při nízkém tlaku vyvolává pokles výkonu a celkovou slabost. Mohou se také objevit bolesti v týle a dušnost. V některých případech může dojít k nevolnosti a zvracení. Při individuální nesnášenlivosti, konzumace bobulí přispívá k výskytu kožních vyrážek.

Kontraindikace

Plody zimolezu účinně snižují krevní tlak, proto by se konzumace měli vyvarovat lidé s nízkým krevním tlakem a nekombinovat plody s antihypertenzivy.
Dále není konzumace vhodná při těhotenství, v období kojení a při zvýšené kyselosti žaludku.

Fotogalerie