Chilli

Capiscum frutescens
Capiscum frutescens

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Chili paprička (též čili paprička, feferonka; někdy se též užívá název kayenský pepř, případně kajenský pepř) je plod především exotických druhů křovitých paprik, rostoucích v tropech a subtropech Indie, Číny, Japonska, Vietnamu, Afriky, Jižní a Střední Ameriky, zvláště Mexika. Hojně se užívají i na Balkáně.
Chilli papričky jsou bohaté na vitamin C a karoten ("provitamin A"), obsahují řadu vitaminů skupiny B, vitamin B6 a jsou také velmi bohaté na železo, hořčík a draslík.

Účinky chilli na zdraví jsou opravdu pozoruhodné.

Léčivé účinky chilli

  • Krevní sraženiny

Kapsaicin a dihydrokapsaicin totiž brání vzniku krevních sraženin. Účinky chilli by mohly nahradit aspirin, který kardiaci užívají na ředění krve a to bez neblahých vedlejších účinků, jak v prevenci onemocnění srdce, tak při již rozvinuté chorobě. V zemích, kde se chilli používá velice často, mají lidé mnohem méně srdečních infarktů, mrtvice a plicní embolie.

  • Rýma, ucpaný nos

Kapsaicin je rovněž účinný v prevenci chronických zánětů dutin a proti ucpanému nosu. Ostrá pálivost podporuje sekreci a pomáhá očišťovat sliznici nosu.

  • Diabetes

Chilli papričky jsou výborným zdrojem vlákniny, která zpomaluje vstřebávání cukru do těla. Proto jsou chilli papričky dobré i pro diabetiky. Pokud chilli je pravidelnou součástí jídelníčku u diabetiků, potřeba inzulínu klesá.

  • Imunita

Chilli papričky s obsahem vitaminu A, B, a C, draslíku železa a vápníku, patří mezi rostliny výrazně posilující náš imunitní systém. Kapsaicin působí jako antioxidant, chová se také jako přírodní antibiotikum.

  • Protirakovinné účinky

Kapsaicin také likviduje rakovinotvorné buňky, a to tak že útočí na jejich energetická centra (mitochondrie). Způsobuje zastavená růstu těchto buněk a jejich následné zničení bez toho, že by se poškodila okolní zdravý tkáň. Velmi dobrých výsledků již bylo dosaženo při léčbě rakoviny plic, prostaty a pankreatu.

Kapsaicin působí hlavně preventivně. Ideální je zařazovat papričky do stravy, zhruba čtyři průměrné papričky týdně.

  • Pohybový aparát

Kapsaicin obsažený v krémech a mastech zmírňuje bolesti kloubů při revmatismu, artritidě, a při zánětlivých onemocnění podpůrných tkání (šlachy a vazy kloubů).

  • Metabolismus a trávení tuků

Zvyšuje metabolismus až o 25% Zvyšuje i produkci žluči a žaludečních šťáv, což působí příznivě na lepší rozklad potravy a trávení příliš tučných jídel. Kyselé žaludeční šťávy kromě toho fungují anti-bakteriálně a tím ničí choroboplodné zárodky ve střevech. Mizí křeče, nadýmání, zvyšuje se aktivita střevní peristaltiky a potrava nezahnívá.

  • Potence

Chilli papričky jsou považovány za přírodní afrodiziakum. Kapsaicin stimuluje krevní oběh a tím dochází k lepšímu prokrvení celého těla. Prokrvením pohlavních orgánů se následně zvyšuje jejich citlivost. Po požití pokrmu obohaceného o chilli papričky také dochází ke zlepšení potence.

  • Hubnutí a kosmetika

Kromě podpory trávení papričky zvyšují pocit sytosti, jsou přírodním projímadlem a při dlouhodobé konzumaci snižují chuť na sladké a tučné. Kapsaicin podporuje produkci tepla v těle. Tím se spouští proces, který napomáhá spalování tuků, hlavně v oblasti břicha. Některé salony krásy nabízejí dokonce chilli zábaly. Ty prokrvují tělo zvenčí a to napomáhá odstraňovat celulitidu. 

Kontraindikace

Vnitřního užití by se měli vyvarovat lidé s přecitlivělým žaludkem, s žaludečními vředy, s vředy dvanácterníku.

Vedlejší účinky  

Nejsou popsány. 

Fotogalerie