Pasuchaca

Geranium dielsianum
Geranium dielsianum

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Pasuchaca je drobná bylinka, rostoucí převážně v trsech, vytvářející několik drobných kvítků růžové až růžovobílé barvy. Trsy z dálky vypadají jako bílé, ochmýřené kameny zlehka oble vystupující nad horizont. Bylinka je endemitem ze severoperuánské provincie Cajamarca, kde roste ve výškách od 3500 m.n.m.. Pro své obsahové látky je po staletí užívána v tradiční etnomedicíně andské oblasti.
O bylině nebylo objeveno mnoho písemných záznamů, tradiční užití bylo předáváno ústně. Moderní civilizaci je poprvé zprostředkoval peruánský lékař dr. Fernando Montesinos, který informace získal od domorodce Oskara Silvy.
Hypoglykemický účinek, prezentovaný v současnosti mimo jiné ve sborníku Prvního mezinárodního symposia FYTO 2000, konaného v srpnu 2000 v Limě je připisován fenolické frakci prezentované především bioflavonoidy, které svoji výraznou antioxidační aktivitou inhibují volné radikály a tím přispívají k obnově buňky pankreatu. Dále byla popisována výrazná FRS aktivita těchto látek a několik publikací zveřejnilo úspěšné použití při herpes labialis. Antidiarhoický účinek je připisován obsahu berberinu, silice prokazovaly aktivitu bakteriostatickou a antifungální, zvláště pak u gynekologických obtížích způsobených těmito mikroorganizmy.

Léčivé účinky bylinky pasuchaca

  • Užívá se při léčbě kvasinkových infekcích
  • Užívá se k léčbě diabetu, moderaci hladiny cukru v krvi (glykemii), podpoře metabolismu cukrů
  • Pomáhá při průjmech
  • Užívá se gynekologických infekcích   

Kontraindikace

Nejsou popsány.  

Vedlejší účinky  

Obsahové látky (geraniol, β-citronellal a etylmáselná kyselina) mohou zapřičinit u zvláště citlivých jedinců alergickou reakci.

Fotogalerie