Šišák bajkalský

Scutellaria baicalensis
Scutellaria baicalensis

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Šišák bajkalský je vytrvalá bylina kvetoucí v pozdním létě modrofialovými květy, díky léčivým látkám obsažených v kořeni je v tradiční čínské medicíně považován za významnou léčivou rostlinu.

Rostlina původně pochází z oblasti Mongolska, Koreje a Číny.
Šišák bajkalský je v tradiční čínské medicíně jednou z padesátky základních rostlin a pod čínským jménem "Huang Qin" je součásti oficiálního čínského lékopisu (Chinese Pharmacopoeia) z roku 2005. Bylina obsahuje hlavně flavonoidy baicalein a wogonin a jejich glykosidy baicalin a wogonosid.
Tinktura z kořenů šišáku se používá jako hypotenzní prostředek pro léčení různých forem hypertenze a jako sedativum pro zklidnění nervové soustavy, při srdeční neuróze a pro snížení intenzity alergických reakcí jako jsou astma, ekzém, senná rýma nebo kopřivka.
Je také vhodná pro odbourání stresu nebo podpora při psychické únavě. Dále zlepšuje spánek, posiluje imunitu, snižuje horečku a některým ženám pomáhá zmírnit menstruační bolesti.
Také čeští lékaři tuto rostlinu zkoumají a její obsahové látky považují za perspektivní léčivo při léčbě některých druhů rakoviny.

Léčivé účinky Šišáku bajkalského

  • Pomáhá při hypertenzi
  • Zmírňuje projevy alergickách reakcí
  • Snižuje vysoký krevní tlak
  • Zlepšuje spánek
  • Posiluje imunitu
  • Zmírňuje menstruační bolesti

Kontraindikace

Šišák bajkalský by neměly užívat děti ani těhotné nebo kojící ženy.

Vedlejší účinky  

Nejsou známy.

Fotogalerie