Jasmín lékařský

Jasminium officinale
Jasminium officinale

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Jasmín se vyskytuje v převážně v teplých oblastech Evropy a v Severní Americe, ale původně pochází z oblasti Perského zálivu a Číny.
Jasmín je stálozelený keř s lehce se vinoucími tenkými větvemi. Bílé mohutné květy obvykle vydávají nádhernou vůni. Květy dosahují výjímečné kvality dva roky po štěpení. Pochází z Indie, kde se s ním roku 1560 poprvé seznámili také Evropané. Dlouhou dobu byl používán pouze v parfumerii. V roce 1830 byl vyroben jasmínový sirup proti kašli, třebaže byl do té doby jasmín považován za jedovatou rostlinu. V Indonéstii se jedna z jeho odrůd používá jako přídavek do silného čaje, který bývá používán k výplachům nemocných očí, v Číně bývá jedna odrůda zase používána k pročištění krve. Ludvík XIV. údajně spával na prostšradlech provoněných jasmínovými voňavkami. Národy zemí jihovýchodní Asie široce používají květy jasmínu k aromatizaci zeleného i černého čaje. Jasmín léčí kurděje, revmatismus. Nálev z kořenů se používá k léčbě mnoha kožních onemocnění.
Lidové léčitelství využívá jasmín pro uvolnění napětí a neklidu, při úzkosti, depresi, bolestech hlavy, v krku a žaludku při potížích s trávením a nechutenství Působí také jako afrodisiakum, podporuje totiž prokrvení pánevní oblasti a je tedy vhodný při předčasné ejakulaci nebo frigiditě.
Nálev z kořenů se používá k léčbě mnoha kožních onemocnění.
Přestože ani jasmínový čaj není zázračným elixírem na hubnutí, může být vhodným doplňkem při držení diety. Antioxidační vlastnosti jasmínového čaje mohou nastartovat a urychlit váš metabolismus a zvýšit tak efektivitu cvičení a tím pádem i redukce hmotnosti.
Jednou z dalších pozitivních účinků je snížení chronické bolesti kloubů při artritidě. Protizánětlivá povaha určitých organických prvků jasmínového čaje může potlačit otok a zánět kloubů tím, že inhibuje nežádoucí buněčné okysličení. 

Léčivé účinky jasmínu lékařského

  • Pomáhá pro uvolnění napětí a neklidu
  • Také při úzkosti, depresi a bolestech hlavy
  • Podporuje prokrvení pánevní oblasti, je tedy vhodný při předčasné ejakulaci nebo frigiditě
  • Zmírňuje chronické bolesti kloubů při artritidě
  • Urychluje metabojismus a tím pomáhá při hubnutí

Kontraindikace

Nejsou popsány.

Vedlejší účinky  

Extrakt působí výrazný pokles sérové hladiny progesteronu. 

Fotogalerie