Měsíček lékařský

Calendula officinalis
Calendula officinalis

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Měsíček lékařský se u nás pěstuje od nepaměti. Dříve bychom jen těžko hledali zahrádku na vsi, kde by nesvítil svými zářivě žlutými a oranžovými květy. Ty ale nejsou jen pastvou pro oko. Látky v nich obsažené dokáží z našeho těla vyhánět různé vetřelce, umí povzbudit a hojit. 

Vnitřní použití měsíčku

Měsíček lékařský je považován za poměrně významné přírodní antibiotikum, je to tedy zbraň proti mnohým, pouhým okem neviditelným potvůrkám, dotírajícím na naše tělo. Vnitřně se nejčastěji používá ve formě čaje ze sušené drogy. Pravidelné pití čaje z této bylinky je vhodným lékem proti některým bakteriím, virům a kvasinkám škodícím v zažívacím ústrojí. Pomáhá hojit onemocnění trávicího traktu, jako jsou záněty a vředy, stimuluje vylučování žluči a činnost jater, je tedy celkově prospěšný našemu metabolismu. Protože také podporuje pocení, je vhodný i při nachlazení. Je to významný antioxidant, zbavuje tělo volných radikálů a tím chrání buňky našeho těla před poškozením.
Přírodními léčiteli je často předepisován při léčbě některých typů rakoviny, i odborníci klasické medicíny stále se zkoumají jeho účinky proti nádorovému bujení a často ho doporučují jako doplněk klasické léčby.

Vnější použití měsíčku

Měsíček je velmi ceněný pro své dezinfekční, antibiotické a antiseptické účinky. Šetrně léčí plísňová onemocnění kůže, na které klasická medicína často předepisuje léky s nepříjemnými vedlejšími účinky nebo omezenou dobou používání. Pro tyto účely můžeme použít jak nálev, tak mast z měsíčku. Nálev aplikovaný jako koupel úspěšně potlačuje i nepříjemné kvasinkové onemocnění reprodukčních orgánů.
Masti a krémy s výtažkem měsíčku jsou velice hojivé. Používají se na kožní záněty, menší poranění kůže, špatně se hojící jizvy, popáleniny, omrzliny, plísně, opruzeniny, bércové vředy, křečové žíly, lišej, některé typy ekzémů a při léčbě akné. Nejen že vraždí škodící mikroorganismy, také podporují tvorbu nových tkání, a tím urychlují celý proces hojení kůže.
Na postižená místa můžeme používat i obklad z nálevu měsíčku lékařského. Ten se hodí například i na léčbu a hojení aknózní pleti, kdy není dobré používat mastný krém.
Kloktání nálevu léčí zánětlivá onemocnění dásní a krku v případě nachlazení.

Léčivé účinky měsíčku lékařského

  • Přírodní antibiotikum
  • Pomáhá proti bakteriím, virům a kvasinkám
  • Účinkuje proti nemocem trávicího traktu, jako jsou záněty a vředy
  • Podporuje vylučování žluči a činnost jater
  • Jako účinný antioxidant zbavuje tělo volných radikálů
  • Podporuje pocení a je vhodný i při nachlazení 
  • Šetrně léčí plísňová onemocnění kůže 
  • Je účinný při kožních alergiích
  • Používá se na kožní záněty, menší poranění kůže, špatně se hojící jizvy, popáleniny, omrzliny, plísně, opruzeniny, bércové vředy, křečové žíly, lišej, některé typy ekzémů a při léčbě akné
  • Urychluje proces hojení kůže
  • Pomáhá při zánětlivých onemocněních dásní a krku

Kontraindikace

Měsíček může vyvolat alergickou reakci u lidí alergických na rostliny rodu Asteraceae.
Vnitřní použití měsíčku nedoporučuje během těhotenství a kojení.

Vedlejší účinky  

Jak vnější, tak vnitřní používání měsíčku lékařského má jednu nespornou výhodu. U této bylinky není obecně stanoveno žádné omezení jejího dávkování, je všeobecně velmi dobře snášena a běžně se u ni nevyskytují žádné vedlejší účinky. 

Fotogalerie