Barvínek menší

Vinca minor
Vinca minor

Barvínek je vytrvalá bylina s tenkým dřevnatícím oddenkem. Plazivý stonek je dlouhý až 80 cm, květonosné lodyhy měří až 30 cm a jsou vystoupavé. Tvoří husté, stálezelené koberce, listy jsou kožovité a mají kopinatý až eliptický tvar. Květy vyrůstají jednotlivě na dlouhé stopce, květ bývá modrý až fialově modrý, vzácněji růžový a zcela ojediněle i bílý.
Barvínek je evropská rostlina, zavlečeně roste v Americe, jižní Africe, Austrálii, na Novém Zélandu a v Číně. U nás se vyskytuje v pásu nízkých a středních vysočin, tj. 300 až 800 m n. m. 

Díky obsahu tříslovin účinně zastavuje krvácení a působí svíravě, proto se nálev z rostliny užívá při častém krvácení z nosu, dásní nebo v gynekologii. Snižuje krevní tlak, zklidňuje kašel a bývá užíván při diabetu. Dokáže regulovat přílišný počet bílých krvinek a potlačuje růst a aktivitu nádorových onemocnění, proto se využívá při léčbě leukémie a onkologických nemocí vůbec.

Vedlejší účinky  

Hlavními účinnými složkami jsou alkaloidy, kterých barvínek obsahuje okolo 50 různých druhů. Některé mohou být pro člověka při větších dávkách jedovaté, proto je třeba při léčbě postupovat opatrně a uvážlivě.

Fotogalerie