Pitaya (Dračí ovoce)

Hylocereus
Hylocereus

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Pitaya je široce pěstovaná v tropickém pásmu, mimo Ameriku zejména v Asii, kde není původní. Plody jsou dodávány do obchodních řetězců po celém světě.
Plody jsou vejčitě protáhlé bobule, které mají jedlou šťavnatou dužinu a v ní roztroušená, drobná, černá, početná semena. Semena jsou početná, rozptýlená v dužině, černá, asi 1 mm velká, olejnatá, jedlá. Tuhá vnější slupka je nejedlá. Vnitřní měkčí část slupky se někdy při servírování ponechává.
Jsou rozeznávány tři druhy dragon fruit/pitahají : Pitahaya blanca ( bílá), Pitahaya amarilla (žlutá) a Pitahaya roja (červená).

  • plody s červenofialovou až fialovou slupkou a bílou dužinou.
  • žluté plody s bílou dužinou.
  • slupka červenofialová až fialová s rudou dužinou.

Chuť dužiny je jemná, což bývá v Asii uváděno jako kontrast s tradičně pojímaným dračím vzhledem slupky. Chuť připomíná meloun nebo kiwi a je jemně nasládlá. Žlutá pitahaya má chuť silnější, až angreštovitou. Dužina je nízkokalorická. S dužinou jsou pojídána i početná drobná semena, která mají oříškovou chuť a jsou bohatá na tuky. Pokud ale nejsou rozžvýkána, procházejí trávicím traktem neporušená. Plody jsou používány v Americe domorodci na výrobu džusů nebo na víno. Domorodci též jedí květy, nebo z nich připravují čaj.
Dužina je bez tužších vláken a obsahuje asi 90 % vody. Obsahuje hodně železa, vápníku a fosforu. Nutriční hodnota je nízká, 210 kJ na 100 g (50 kcal/100g). Dále obsahuje vitamíny B, C, E (116-171 mg na gram čerstvé dužiny), antioxidanty jako je betacyanin (0,32-0,41 mg) a fenolové sloučeniny.
Snižují hladinu kyseliny močové v krvi a jsou tak prevencí dny.
Olej v semenech má projímavý účinek.
Na Tchaj-wanu používají diabetici dužinu dračího ovoce místo rýže. V zemích jihovýchodní Asie se pitaya používá jako lék při průjmových onemocněních.
Pyl je zkoumán pro obsah polyfenolů a jejich protinádorové účinky.

Vedlejší účinky  

Pojídání červené pitahaye může způsobit zdraví neškodné červené zbarvení moče (pseudohematurie) i fekálií.

Fotogalerie