Quinoa (Merlík chilský)

Chenopodium quinoa
Chenopodium quinoa

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Tato rostlina je stará kulturní plodina původem z pohoří And v Bolívii, Peru a Chile, kde byla domestikována a již před 5000 roky byla potravinou tehdejších obyvatel žijících na horských plošinách a v kopcovitých údolích.

Výraz "chisaya mama" znamená v jazyce Inků "matka všech zrn".

Rostlina se po roce 1975 znovu navrací do původních oblastí, nyní se aktivně pěstuje v hornatých oblastech And v Jižní Americe, tj. v Bolívii, Kolumbii, Ekvádoru, Peru a Chile. Největšími producenty jsou Bolívie 25 tis. tun a Peru 33 tis. tun.
Mouka z quinoy neobsahuje lepek, je vhodná pro nemocné celiakií.
Semena jsou dobrým zdrojem některých vitaminů : thiaminu, riboflavinu, kyseliny listové, beta-karotenu, alfa-tokoferolu a vitaminu C, obsahují 60 % škrobu, 23 % esenciálních bílkovin, 5 % sacharidů, 4 až 9 % tuků, jejich energetická hodnota je 374 kcal/1566 kJ na 100 g.
V dnešní době je quinoa ceněna hlavně díky vysoké nutriční hodnotě a OSN ji klasifikovalo jako jednu z plodin obsahujících velmi vysoké procento bílkovin.
Valné shromáždění OSN vyhlásilo rok 2013 Mezinárodním rokem quinoy, aby zvýšilo povědomí o této plodině.
NASA ji zařadila jako vhodnou plodinu do výzkumného programu, jehož výsledky by umožnily podporovat a udržet lidský život během dlouhých vesmírných letů řízených člověkem.
Je také jednou z plodin zařazených do programu Fair Trade, který mimo jiné garantuje spravedlivou cenu pokrývající náklady na produkci a životní potřeby.
Díky vysokému podílu hořčíku a vitamínu B2, prospívá lidem trpícím migrénami a jako potravina s velmi vysokým obsahem vlákniny napomáhá při snižování krevního tlaku, kardiovaskulárních onemocněních, rakovině tlustého střeva a při diabetu. Podle čínské medicíny harmonizuje ledviny, na něž má energizující účinek.
Z nutričního hlediska by nás dále mohlo zajímat mnohdy deficitní železo, půl šálku jej obsahuje téměř 8 mg, což staví quinou na jednu z nejvyšších příček v tabulce rostlinných železitých potravin. Stejné množství pak obsahuje i 5 g vlákniny.
Quinoa má nižší obsah sodíku, ale vyšší obsah vápníku, fosforu, hořčíku, draslíku, mědi, manganu a zinku.
Tyto minerály jsou zde zastoupeny v mnohem vyšším množství, než je tomu u pšenice, ječmene a kukuřice.
Glykemický index této nepravé obiloviny je roven 35, quinoa je tedy vhodná pro dietu diabetickou, redukční a díky absence lepku pak také při léčbě celiakie. 

Vedlejší účinky  

Quinoa může u některých lidí vyvolávat žaludeční bolesti, svědění kůže, kopřivku a další časté příznaky alergie na potraviny.
Křížovou alergii může quinoa vyvolat s alergií na řepu, špenát, mangold a pyly trav. 

Fotogalerie