Ředkev a ředkvička
Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví
Ředkev byla pravděpodobně poprvé používána v Číně. Nejstarší evropské nálezy týkající se ředkve pocházejí z antického Řecka. Do střední evropy ředkvičky zřejmě přišly koncem středověku z Itálie.
Obsahové látky lze rozdělit do dvou skupin: glukosinoláty (hořčičné silice), které způsobují ostrou chuť, a jiné sirné sloučeniny, jichž je obsaženo asi 25 miligramů ve 100 gramech čerstvé ředkve, naproti tomu u ostré cibule 100 až 200 miligramů.
Obsah draslíku v ředkvích činí většinou 430 miligramů ve 100 gramech, ale může být až 600 miligramů. V červených slupkách ředkviček jsou obsaženy polyfenoly působící antioxidačně a antokyany chránící buňky.
Ve 100 gramech ředkviček je 1,2 miligramu kyseliny salicylové, která působí protizánětlivě, tiší bolest a snižuje horečku. Toto množství je ovšem hluboko pod účinnou dávkou. Křen má rovněž hořčičné silice a obsahuje 680 až 810 miligramů draslíku ve 100 gramech.
Ředkve a ředkvičky podporují trávení tak, že zvyšují prokrvení žaludeční sliznice, a tím i vylučování žaludečních šťáv.
Kromě toho ředkve a ředkvičky povzbuzují hladké svalstvo a posilují peristaltiku střev.
Tím se zrychlí doprava tráveniny ve střevech, žluč snáze odtéká ze žlučových cest a je usnadněno unikání plynů při nadýmání. Za tyto vlastnosti se vděčí hořčičným silicím a jiným sirným sloučeninám. Jelikož ředkve a ředkvičky působí antimikrobiálně, likvidují bakterie způsobující hnilobu a plísně, jsou dobrým doplňkem léčby střevních mykóz, zánětů vedlejších dutin a bronchitidy.
Šťáva z bílé nebo černé ředkve v kombinaci s medem pomáhá při katarech horních cest dýchacích a dávivém kašli. Při těchto obtížích se doporučuje jist ředkve každý týden nebo formou kúry denně. Přestávka po 3 až 4 dnech šetří sliznici žaludku.
Draslík je potřebný pro vedení vzruchů v nervech a v srdci, pro acidobazickou rovnováhu a vylučování žaludečních šťáv.
Vedlejší účinky
Ostré odrůdy ředkví mohou u citlivých osob vyvolávat žaludeční obtíže s pálením žáhy a říháním.
Při pití vymačkané šťávy z ředkví po několik dnů se má zařadit asi třídenní přestávka.