Brokolice a květák

Brassica oleracea
Brassica oleracea

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Květák a brokolice obsahují široké spektrum minerálních látek, mezi nimiž vyniká vápník. Jednotlivé hodnoty jsou však nízké. Oba druhy mají asi 3 gramy rozpustné a nerozpustné vlákniny ve 100 g a nízkou energetickou hodnotu. Antioxidačních vitamínů obsahuje brokolice mnohem více než květák : beta-karotenu 850 mikrogramů ( květák 10 mikrogramů ) a přibližně stejně luteinu. Vitaminu C je v čerstvé brokolici 100 mg a v květáku jen 65 mg. I ve vitaminech důležitých pro tvorbu buněk ( vitamin A a kyselina listová ) je rozdíl. 
Díky nízkému energetickému obsahu a vysokému obsahu vitaminů jsou květák a brokolice považovány za ideální dietní jídlo při nadváze.
Jelikož vitaminy B podporují regeneraci a uklidnění nervů, mohou obě tyto brukve pomáhat při spánkových poruchách.
Bohatý obsah antioxidantů působí proti všem formám zánětů, jelikož zneškodňují volné radikály.
Podle aktuálních studií je brokolice považována za potravinu chránící před rakovinou a měla by být díky sirným obsahovým látkám účinná proti infekcím Helicobacter pylori.
Kyselina listová z brokolice také prospívá ženám, které pravidelně užívají hormonální přípravky.
Kyselina listová a vitamin K jsou kromě toho společně potřebné pro tvorbu bílkovinné struktury kostí a vápník stabilizuje jejich hmotu. 

Důležitá složka

Indol-3-karbinol- heterocyklická organická sloučenina, která podporuje pozitivní reakci lidského organismu na některá nádorová onemocnění.
Získává se šetrnou extrakcí z křížokvětých rostlin (brokolice, zelí, kedlubna, kapusta, květák) a podle vědeckých výzkumů je právě I3C, obsažený v těchto rostlinách, účinnou látkou podporující pozitivní reakci organismu na některé druhy nádorových onemocnění.
Indol-3-karbinol dokáže účinkovat na více úrovních buněčného metabolismu. Svou schopností posouvat vzájemný poměr metabolitů estrogenu ve prospěch 2a-hydroxyestronu příznivě ovlivňuje metabolismus ženských pohlavních hormonů estrogenů. Přeměna estrogenu, kterou zabezpečuje Indol-3-karbinol, nezpůsobuje patologické změny a zabraňuje vzniku rakoviny ženských pohlavních orgánů.
Podle lékařských studií ovšem Indol-3-karbinol ovlivňuje nejen metabolismus estrogenu, ale také androsteronu a mužského pohlavního hormonu, testosteronu. Na testosteronu závisí vývoj zdravých i nádorových buněk prostaty a může významně snižovat riziko vzniku rakoviny prostaty.

Blokuje růstové faktory, které zapříčiňují růst přednádorových a nádorových buněk a stimuluje vylučování genů, potlačujících vznik tumoru.
Indol-3-karbinol je účinný také proti infekcím, způsobených lidským papillomavirem HPV (HPV - human papillomavirus). Lidský papillomavirus může způsobovat rakovinu mužských i ženských pohlavních orgánů, zejména penisu a děložního hrdla. Lidským papillomavirem se během svého sexuálního života nakazí minimálně polovina mužů i žen.
HPV se dělí na dvě základní skupiny.
Do první skupiny patří papillomaviry s nízkým rizikem, které nevyvolávají zhoubné bujení a způsobují pouze vznik kondylomat (lat. condylomata accuminata - genitální nebo venerické bradavice) na sliznici a kůži vnějších pohlavních orgánů u obou pohlaví.
Druhou skupinu tvoří HPV s vysokým rizikem vzniku rakoviny, které mohou u žen způsobovat rakovinu děložního hrdla a prsů, ale i konečníku nebo tlustého střeva. U mužů jsou potom zodpovědné za vznik rakoviny penisu a varlat.
Inhibicí antigenů, zodpovědných za vznik infekcí HPV, napomáhá Indol-3-karbinol přeměně změněných buněk na buňky s normálním fenotypem a zároveň spolupůsobí při usmrcování nádorových buněk.

Vzájemným působením s vitamínem C z něj vzniká askorbigen, což je látka vysoce účinná proti rakovině !

Vedlejší účinky  

Brukve mohou způsobovat nadýmání.
Brokolice a květák mají sklon ukládat dusičnany, brokolice asi 70 mg a květák 40 mg ve 100 g. 

Fotogalerie