Pivo

Pivo
Pivo

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Pivo bylo v mladší době kamenné vynalezeno brzy po umění pečení chleba, když si lidé všimli, že chléb ve vodě kvasí. Prvními velkými pijáky piva byli Babyloňané, kteří pivo také obětovali bohům. Po nich následovali Egypťané a Židé. Řekové a Římané.
Pivo se dnes vyrábí v celém světě, avšak ne všude z ječného sladu (nebo pšenice), chmele, kvasnic a vody.
Existuji kvasnice na spodní a na svrchní kvašení. Svrchním kvašením při teplotě mezi 15 a 19 stupni Celsia se vyrábí světlé pivo či sladové pivo. Spodním kvašením, to znamená kvašením s chlazenými kvasnicemi při teplotě mezi 4 a 10 stupni Celsia, se vyrábí plzeňské, březňák a ležáky. Obsah alkoholu se pohybuje mezi 4 a 5,5 %, u lehkých neboli slabých piv kolem 3 procent, silná piva mohou obsahovat 8 a více procent alkoholu.
Základem piva je již klíčící zrno, které obsahuje všechny látky ječmene nebo pšenice. Pro výrobu sladu se zrna usuší. Přitom se škrob štěpí na sladový cukr (maltózu) a bílkoviny na esenciální aminokyseliny. Cukry maltóza a dextrin tvoří hlavní podíl sacharidů, chmel dodává hořčiny. Nakonec přijdou cenné pivní kvasnice, obsahující množství vitaminů B a draslík a chrom. Pivo obsahuje i flavonoidy a samozřejmě alkohol. Stále častěji se tvrdí, že pivo obsahuje vápník, což ovšem není pravda: v jednom litru piva je pouhých 45 miligramů vápníku. 
Sportovci a těžce pracující si mohou sladovým pivem opět dopinit zásoby sacharidů. Jako velmi jemný nápoj je i při dráždivém střevu vhodné nealkoholické pivo. Chmel má uklidňující účinky, hořčiny povzbuzují chuť k jídlu. Umírněnou konzumací piva (ne více než půl litru na den) se snižuje riziko onemocnění srdeční nebo oběhovou chorobou.
Diabetici nemající nadváhu mohou, po konzultaci s lékařem pivo pít. Doporučuje se ovšem lehké pivo s nízkým obsahem cukru a alkoholu. Draslík má velkou důležitost pro srdce, cévy, mozek a nervy. Chrom v kombinaci s vitaminy B podporuje přijímání glukózy do tělesných buněk a působí proti nárůstu hladiny inzulinu. 

Vedlejší účinky  

Při houbových onemocněních (mykózách) a při zánětech nebo vředech v žaludku by se nemělo pít žádné pivo, při slabých játrech jen v malém množství.
Pivo se v žádném případě nemá pít na každodenní hašení žízně.
Ve spojení s kouřením alkohol v pivu zvyšuje riziko celé řady nemocí.
Pivo může za určitých okolností vést k nekontrolovatelnému poklesu hladiny cukru v krvi. 

Fotogalerie