Kopřiva dvoudomá
Popis, obsahové látky a léčivé účinky
Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je až 120 cm vysoká vytrvalá bylina s větvitým plazivým oddenkem a čtyřhrannou lodyhou. Kopřiva je rozšířená po celé Evropě. U nás roste hlavně na rumištích, v křovinách, u plotů a v příkopech.
Kopřiva byla od antických dob využívána nejen jako známá léčivka, ale i jako potravina. Nejlepší vysvědčení jí dal Plinius ve svém spisu "Naturalis historia" (Dějinách přírody), kde se mladé výhony doporučují jako zelenina. Již, tehdy věděl, že křehké sklovité chlupy kopřivy se při dotyku ulomí a způsobují pálení. Během středověku kopřiva stále získávala na významu a stávala se téměř univerzálním lékem, jak je vidět z rozsáhlé kapitoly o kopřivě v "Bylináři" Adama Lonitzera.
Všechny účinné látky v kopřivě nebyly ještě zcela prozkoumány. Kromě různých kyselin, např. křemičité, mravenčí aj., zjistil se dosud acetylcholin (1 %), sloučeniny Ca, K, Fe, Na, látky sirné, histamin (až 0,5 %) a také serotonin (0,02 %). Na účinku se acetylcholin a histamin podílejí jen částečně. Kopřiva dále obsahuje jedovatou bílkovinu, z natě byla izolována řada karotinů, vitamin B2 a kyselina pantothenová. Kopřiva má také značný obsah chlorofylu a fytoncidní látky. Vlastní "kopřivový jed" je bezdusíkatá, neprchavá látka pryskyřičného charakteru, která již v nepatrném množství vyvolává známé pálení a svědění.
Kopřivy jsou velmi dobrými dodavateli minerálních látek. Mají 480 miligramů draslíku ve 100 gramech čerstvých rostlin. Kromě toho obsahují 1 až 4 gramy křemičitanů. Během ročního cyklu obsah křemičitanů stoupá. Dále kopřivy obsahují 400 miligramů vápníku a antioxidačně působící estery kyseliny kávové - sekundární rostlinné látky, obsažené v listech kopřivy dvoudomé, zejména čerstvých. Jejich obsah je však překvapivě vysoký i ve vylisované šťávě. Kromě toho je v kopřivách celá řada vysoce účinných antioxidantů, jako například flavonoidy kvercetin, kamferol a izorhamnetin. Plody kopřivy obsahují vitamin E, karotenoidy a bobtnavé sacharidy.
Kopřiva dvoudomá je nejvýznamnější bylinou při léčbě
alergií, má velmi silný protialergický účinek na všechny typy alergií.
Použití kopřivy při zánětech močových cest a k ošetření a prevenci ledvinového písku ve formě čaje nebo vymačkané šťávy je v léčitelství dávno zavedené. K zesílení tohoto efektu, aby mohla kopřiva vyplavit choroboplodné zárodky, je třeba dostatečně pít. Vysoký obsah draslíku přispívá k odvodňování. Zdaleka ne tak známý je protizánětlivý potenciál kopřivy, za který zřejmě vděčí izorhamnetinu a kávovým esterům. Koupelová aplikace kopřivy při všech revmatických potížích, jako například při artróze nebo dně, ale i při houseru, ischiasu, natržení, vymknutí nebo tuhosti kloubů a bolesti při pohybu, může přispívat k léčení, jelikož kyselina křemičitá podporuje tvorbu chrupavky. Na jaře se nabízí detoxikační kúra s kopřivou ke stimulaci látkové výměny,přičemž kaše z kopřivy se zdá účinnější než šťáva. Pro své bobtnavé sacharidy se kopřiva tradičně předepisuje jako prostředek proti průjmu. Dobrá je kombinace s potravinami podporujícími orgány vylučování, například s vlákninou obsaženou v celozrnných produktech, vařených bramborách nebo ředkvi, která povzbuzuje střevní peristaltiku. Hořké saláty a koření jako kurkuma či zázvor podporují vylučování choroboplodných zárodků játry a žlučí.
Léčivé účinky kopřivy dvoudomé
- Detoxikuje organismus
- Obsahuje antioxidační složky
- Má velmi silný protialergický účinek
- Pomáhá proti průjmu
- Pomáhá proti otokům
- Pomáhá při zánětech močových cest
- Pomáhá při revmatismu, artróze, dně a ztuhlosti kloubů
- Má lehké antibiotické účinky
Kontraindikace
Užívání kopřivy se pro její močopudný účinek nedoporučuje lidem s chronickým onemocněním ledvin.
Také není vhodná pro ženy, které mají problémy s onemocněním pohlavních orgánů, jako jsou nádory dělohy a krvácení z pohlavních orgánů způsobené polypy.
Není též vhodná pro těhotné a kojící ženy a děti do 12 let.
Dále je nevhodná pro osoby užívající léky na snížení krevního tlaku, nebo antikoagulanty, či diabetiky užívající inzulín, příp. antidiabetika.
Použití kořene kopřivy se nedoporučuje u Cushingovy choroby a u syndromu polycystických vaječníků.
Vedlejší účinky
Pacienti s histaminovou intolerancí by kopřivu konzumovat neměli, jelikož obsahuje biogenní aminy, jako je právě histamin.
Kopřivy poblíž silnic mohou být silně zatížené těžkými kovy, například rtutí. Jelikož kopřivy akumulují dusičnany, nejsou vhodné k přípravě kojenecké stravy. I dospělí by měli pokud možno používat kopřivy biologicky pěstované.