Fíky (Fíkovník smokvoň)

Ficus carica
Ficus carica

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Fíkovníky patří k prvním pěstovaným stromům; pěstování začalo asi 10 000 let před Kristem. Všechny rané vyspělé kultury od Mezopotámie po Egypt fíky hojně využívaly.

Fíky jsou bohaté na beta karoten, vitamin B1, B2, niacin a biotin. Z minerálních látek jsou obsaženy především vápník, draslík, železo a zinek. Sušené fíky mají obzvláště hodně železa (3300 mikrogramů ve 100 gramech) a draslíku (850 miligramů). Fíky obsahují velké množství ovocného cukru a vlákniny. Čerstvé fíky mají energetickou hodnotu 61 kcal (254,98 kJ) na 100 gramů, sušené fíky 250 kcal (1045 kJ).

Velmi vysoký obsah draslíku v suchých fících reguluje krevní tlak a vyplavuje usazeniny. Proto jsou vhodnou potravinou při vysokém krevním tlaku. Vysoký obsah železa zajišťuje dobré zásobení krve kyslíkem a posiluje imunitní systém, závislý na železe. Beta karoten zneškodňuje volné radikály a stopový prvek zinek rovněž podporuje imunitní systém. Biotin je dobrý pro kůži a pro látkovou výměnu.

Sušené fíky jsou snadno stravitelné, jejich vláknina ve střevech mírně nabobtná a tak aktivizuje činnost střev. Fíky tedy podporují trávení, jsou jemně projímavé a zlepšují stav střevní mikroflóry.

Vedlejší účinky  

Nezralé fíky obsahují mléko, které může způsobovat svědění a kožní vyrážku.  

Fotogalerie