Aguaje

Mauritia flexuosa
Mauritia flexuosa

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Palma aguaje (domorodými názvy aguaje, moriche, morete, palm ité, buriti) je jednou z nejvyužívanějších víceúčelových palem deštného tropického lesa Jižní Ameriky.
Mezi domordoci Amazonie je velmi oblíbena a v úctě, ne nadarmo ji nazývají "posvátnou palmou života".
Obsahují vedle vitamínu E (tokoferol) také velké množství betakarotenu, dále minerálů Ca, P, Fe a nenasycených mastných kyselin také látky, označované jako fytoestrogeny.
Domorodé indiánky znají sílu plodů, jejichž pravidelná konzumace pomáhá vytvarovat ženské tělo do dokonalé linie. 
Různé studie prokazují a objasňují důležité místo plodů aguaje v jídelníčku domorodců Amazonie.
Plod je bohatý nejen na obsah nenasycených mastných kyselin, obsahuje také vysoký obsah tokoferolů a karotenoidů, z nichž nejvyšší je obsah ß-karotenu, prekurzoru vitaminu A, ten je přeměňován na cílový metabolit, tedy vitamín A s nejvyšší efektivitou, což dává v kombinaci s přítomností lipidů, které podporují vstřebávání v tenkém střevě, plodu prvenství v obsahu efektivního zdroje provitaminu A, bez nutnosti dalších úprav. Plody aguaje obsahují dle různých zdrojů až 10 x více ß-karotenu než kořen Daucus carota, tedy mrkev.
Plody Aguaje jsou bohaté na fenolické sloučeniny které jsou důležitou skupinou přírodních antioxidantů.
Mohou poskytovat prospěšné účinky proti nemocem přímo nebo nepřímo souvisejícím s oxidativním stresem, včetně rakoviny, zánětů, cukrovky, kardiovaskulárních nebo neurodegenerativních poruch. 

Vedlejší účinky  

Nejsou popsány. 

Fotogalerie