Rybíz a angrešt

Ribes rubrum/uva-crispa
Ribes rubrum/uva-crispa

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Energetický obsah rybízu a angreštu je 33 až 39 kcal (137,94-163,02 kJ) ve 100 gramech. Obzvláště hodně vitaminu C obsa huje černý rybíz - 175 miligramů, naproti tomu červený rybíz a angrešt jen 35 miligramů ve 100 gramech. Všechny tři druhy jsou kromě toho bohaté na vitamin B, E a betakaroten, přičemž i zde nejlépe vychází černý rybíz. Angrešt má vysoký obsah vitaminu A. Ve velkém množství jsou obsaženy i vlákniny a kvercetin. Z minerálních látek zmiňme železo, draslík, mangan a zinek. Černý rybíz a angrešt je bohatý na kyselinu hydroskořicovou a sloučeniny kyseliny hydroxylbenzoové a ve srovnání s červeným rybízem má značně více antioxidačních antokyanů a více tříslovin. Červený rybíz obsahuje především kyselinu salicylovou, která hubí choroboplodné zárodky.

Díky vysokému obsahu vitaminu C v kombinaci s vitaminy E a A rybíz posiluje imunitní systém. Plody a jejich šťáva se proto užívají k prevenci onemocnění z nachlazení a posilování při horečnatých onemocněních. Kromě toho vitamin C posiluje vazivovou tkáň kůže, kloubů, svalů a kostí. Svým vysokým obsahem antokyanů rybíz navíc posiluje cévy a předchází rakovinným onemocněním. Vláknina, obsažená především ve slupce a jádrech, mobilizuje střeva a přispívá k vyváženosti střevní mikroflóry. Čerstvě vymačkaná šťáva z rostliny se doporučuje při akutním i chronickém průjmu. Třísloviny se postarají o rychlejší odeznění průjmů. Draslík povzbuzuje odvodňování a tak přispívá k čištění krve. Železo a zinek se podílejí na krvetvorbě, navíc zinek stimuluje imunitní systém. Mangan pomáhá výživě nervů a mozku, aktivuje různé enzymy a účastní se syntézy některých vitaminů.

Sloučeniny kyseliny hydroskořicové mohou tlumit růst rakovinných nádorů i tvorbu metastáz, kromě toho ve spojení s flavonoidy (rostlinnými barvivy) snižují riziko koronárních nemocí. Kyselina salicylová působí protizánětlivě a tlumí bolest.

Vedlejší účinky

Rybíz a angrešt jsou velmi náchylné k chorobám a k napadení škůdci, a proto se hodné ošetřují chemikáliemi. Tudíž by se měly dle možností odebírat plody ekologicky pěstované. 

Fotogalerie