Rýže

Oryza
Oryza

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Rýže se pěstuje nejméně od doby 5000 let před Kristem. V antice se dostala z Indie, odkud pravděpodobně původně pochází, do Evropy.
Je domovem v tropických a subtropických oblastech Asie a dnes se pěstuje především v Indii, na Malajském souostroví, v Číně a v Japonsku.
Neleštěná přírodní rýže má asi dvojnásobný obsah minerálních látek a trojnásobek vitaminů oproti leštěné rýži. Předvařená rýže (bez stříbřitých blan a olejnatého klíčku) je mezi přírodní rýží a leštěnou rýží. Všechny obchodované formy mají málo tuku a asi 75 gramů sacharidů a značný energetický obsah 345 kcal (1442,1 kJ). Při vaření přecházejí více než dvě třetiny sacharidů do vody, takže 100 gramů předvařené rýže obsahuje již jen 106 kcal (443,08 kJ). Sacharidy sestávají převážně ze škrobu, který se vařením stává nestravitelným, a tak se zvyšuje obsah vlákniny. 100 gramů přírodní rýže dodá denní potřebu manganu, kromě toho značné množství železa a vitaminů B, zejména niacinu (5,2 miligramu B3), trochu zinku (1,6 miligramu), hořčík, jakož i sodík a draslík ve velmi příznivém poměru. Kromě toho má rýže poměrně hodně biotinu (vitaminu H). 
Přibližně polovina světového obyvatelstva se živí rýží. V těchto zemích je dodnes méně lidí s nadváhou než v "chlebových kulturách". To má zčásti důvod v tom, že rýže dodává po uvaření jen málo energie. Díky svém složení se rýže hodí pro rekonvalescenci. Lze ji , jak již bylo zdůrazněno středověkou medicínou ,použít při průjmu.
Kromě toho se jí připisují odvodňující účinky, které mohou působit podpůrně při srdečních problémech.
Rýže se kvůli vysokému obsahu manganu doporučuje mimo jiné při kloubních obtížích a problémech s páteří. Biotin a vitamin B jsou stejně jako zinek důležité pro stavbu buněk, biotin a hořčík jsou nutné pro tvorbu chrupavek a kostí. Proto by se rýže měla pravidelně používat při kožních problémech (včetně ústní a nosní sliznice) a také během těhotenství.
Niacin je důležitý mimo jiné pro funkci a regeneraci nervů.
Rýže neobsahuje gluten, a proto se dobře hodí jako potravina při alergii na lepek. 

Vedlejší účinky

Předvařená (instantní) rýže je pro celozrnnou zdravou výživu nevhodná. 

Fotogalerie