Špenát setý

Spinacia oleracea
Spinacia oleracea

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Špenát má 0,65 miligramu manganu (ve 100 gramech syrového špenátu) a 555 mili­gramů draslíku. Poskytuje poměrně hodně železa (3,8 miligramu) a biotinu (7 mikro­gramů). Obsah 20 miligramů karotenoidu luteinu je prakticky nedostižný. Obsahuje také vitamin K a kyselinu listovou, ale i ky­selinu šťavelovou a dusičnany. 
V kombinaci se stravou bohatou na zinek (např. pšeničnými otrubami) chrání špenát buňky před volnými radikály a podílí se na tvorbě vlasů a nehtů. Mangan je součástí důležitých enzymových systémů metabolismu bílkovin a tuků a kromě toho nutný pro disponibilitu energie v buňkách. Mimo to je mangan stavebním kamenem antioxidačních enzymů chránících buňky. Zvýšená potřeba vychytávačů volných radikálů existuje u zánětlivých onemocnění, při zvýšených hodnotách tuku v krvi a stresu.
Proti srdečním chorobám pomáhá cenný draslík obsažený ve špenátu a proti osteoporóze kyselina listová podporující výstavbu bílkovinné struktury kostí.
Lutein může pomáhat při slábnoucím zraku a chrání buňky vaječníků 

Vedlejší účinky

Špenát může kvůli svému obsahu kyseliny šťavelové způsobovat ledvinové a močové kameny. Kvůli vysokému obsahu dusičnanů není vhodný pro přípravu kojenecké stravy. 

Fotogalerie