Papája obecná

Carica papaya
Carica papaya

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Papája je plodem mohutné byliny s dřevnatějícími lodyhami, mající tvar stromu a dosahující výšky až 10 m. Pochází ze Střední Ameriky, Zajímavé je, že nikde nebyla nalezena v plané podobě.
Papája obecná se od pradávna pěstuje pro své plody, které se konzumují syrové nebo kompotované, připravují se z nich džemy i ovocné nápoje, přidávají se do ovocných salátů, vaří se z nich také obdoba "zelí". Využívá se také jejich semen, která se pro svou palčivou chuť používají jako náhražky pepře. Mladé listy se konzumují jako špenát.
Papája obsahuje velkou spoustu vitamínů jako je vitamín A, C, vitamín B9 a další. Z minerálních látek obsahuje také obsahuje draslík, sodík a relativně malé množství vápníku.
Středně velká papája má přibližně 15 g cukru, 4 g vlákniny a 1 g proteinu.
Přes svoji velmi sladkou chuť obsahuje relativně málo cukru, takže je vhodnou součástí diet.
Středně velká papája obsahuje více jak 200% denní dávky vitamínu C a je tak skvělým pomocníkem proti nachlazení a rýmě.
Papája podporuje také trávení díky enzymu papainu, což je velmi důležitý enzym, který pomáhá trávit bílkoviny v našem těle, takže je vhodné konzumovat papáju společně s masem. Tento enzym získávaný ze šťávy nezralých plodů se využívá v kosmetickém průmyslu, protože blahodárně působí na pokožku - ošetřuje suchou a narušenou pokožku, regeneruje ji a navrací jí pružnost a mladistvý vzhled.
Papája obsahuje, také enzym chymopapain, který může preventivně působit proti nemocem jako je artritida a osteoartritida.
Díky velkému počtu antioxidantů hodí jako prevence u mnoha civilizačních chorob. Papája obsahuje také lykopen (červené rostlinné barvivo s antioxidačním účinkem), který redukuje oxidační stres v našem těle.

Vedlejší účinky  

Konzumace papáji většinou nevyvolává žádné negativní vedlejší účinky.

Kontraindikace

Konzumace papáji se nedoporučuje při těhotenství a době kojení, jelikož obsahuje latex, který může způsobit řadu komplikací např.kontrakce.

Fotogalerie