Ořechy vlašské/lískové

Juglans regia/Corylus avellana
Juglans regia/Corylus avellana

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Vlašské ořechy původně pocházejí z Persie. Římané je ve 4. století před Kristem přivezli z Pontu (od břehů Černého moře) do Řecka, na Sicílii a poté do západní Evropy.
Lískové ořechy byly již v antice žádány jako cenná a tučná potravina.
Vlašský ořech a lískový ořech jsou velmi tučné ( 62% tuků ), přičemž vlašské ořechy jsou obzvláště bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Obojí ořechy obsahují esenciální aminokyseliny jako arginin, metionin, fenylalanin, tryptofan. Dále jsou v nich: biotin, vitamin B5, vitamin E a fytosteriny a větší množství stopových prvků jako je železo, měď a mangan. Kromě toho vlašský ořech obsahuje velké množství fluoru.
Ořechy jsou považovány za potravu mozku a možnou podporu při depresích. Metionin, fenylalanin a tryptofan jsou předstupni stimulujících transmiterů v mozku. Metionin a vitamin B5 se podílejí na procesech učení. Denní konzumace ořechů může pomáhat při zvýšených hodnotách krevního tuku, při arterioskleróze a prevenci srdečních a oběhových onemocnění.
Při zánětlivých onemocněních by se měly jíst s potravinami bohatými na selen, jako jsou například mořští živočichové nebo hřiby, protože metionin zvyšuje resorpci selenu.
Arginin posiluje imunitní systém.
Měď a mangan jsou stavebními kameny antioxidačního enzymu superoxiddismutázy. 

Vedlejší účinky  

Plísně rostoucí na vlašských a lískových ořeších by mohly produkovat aflatoxiny, které se sice nepoznají podle chuti, ale mohou způsobovat rakovinu.
Ořechy by se měly konzumovat hlavně v dopoledních hodinách, protože organismu déle trvá než je stráví, což by na večer mohlo způsobovat problémy s usínáním. 

Fotogalerie