Bylinné směsi a očistné kúry


Bylinné směsi

jsou vhodně sestavené kombinace bylin, nebo rostlinných výtažků kladně působících na různé zdravotní potíže.


Směs bylin proti stresu

Směs třezalky tečkované, kozlíku lékařského, mučenky pletní a chmelu otáčivého se zklidňujícími, relaxačními a sedativními účinky.
Tato směs je určená zejména pro pracovně vyčerpané osoby, pro osoby s neschopností se soustředit a pro všechny lidi, kteří jsou vystavováni neustálému stresu.

Je účinná při nespavosti, problémech s usínáním, stavech úzkosti, při nadměrném stresu, žaludečních a srdečních neurózách, při stavech psychického vypětí a přepracovanosti. Je také vhodná pro podporu léčby depresí. 

Směs bylin na detoxikaci organismu

Směs kopřivy dvoudomé, smetanky lékařské, ostropestřece mariánského a přesličky rolní pomáhá tělu zbavit se škodlivých látek, které do našeho organismu nepatří, tzn. zbavit tělo jedů, neboli toxinů. Tato bylinná směs kombinuje pečlivě vybrané produkty přírodní medicíny, jako jsou rostlinné extrakty, které pomáhají ulevit od nemoci, která nastala z důvodu nezdravého životního stylu a expozicí toxinům.
Tato směs je určena k detoxikaci hlavních vylučovacích orgánů těla, čímž stimuluje jejich schopnost vylučovat nakumulované škodlivé substance.
Směs látek se silnými močopudnými, antiseptickými, antioxidačními, protizánětlivými a protirevmatickými účinky je účinná mimo jiné při zánětech močových cest, při zvýšené tvorbě kyseliny močové a při tvorbě močových kamenů.
Také zastavuje krvácení, snižuje hladinu krevního cukru a cholesterolu, dále stimuluje správnou činnost ledvin, jater a žlučníku.


Směs 7 bylin pro zdravý žaludek

Směs pelyňku pravého, máty peprné, puškvorce obecného, zeměžluče lékařské, skořice cejlonské, hřebíčku vonného a heřmánku lékařského s protizánětlivými a protirakovinnými účinky.
Léčebné uplatněni nachází směs při všech druzich žaludečních potíží, uvolňuje křeče v žaludku, zlepšuje látkovou přeměnu a peristaltiku střev. Podporuje tvorbu žaludečnich šťáv, a tím i chuť k jídlu. Jsou účinné při nechutenstvi, při poruchách tvorby žalu­deční kyseliny, žlučníku a dvanácterníku. 


Směs 6 bylin se silnými desinfekčními, protizánětlivými a antibakteriálními účinky.

Směs heřmánku lékařského, šalvěje lékařské, yzopu lékařského, slézu velkokvětého, černohlávku obecného a divizny velkokvěté.
Směs látek se silnými dezinfekčnimi, protizánětlivými, antibakteriálními účinky. Tato směs bylinek je vhodná při nachlazení, kašli, rýmě, angíně a zánětech průdušek a dutiny ústní a také jako prevence těchto onemocnění.
Podporuje správnou funkci dýchacího systému a přirozenou obranyschopnost organismu.
Tuto směs lze používat i ke kloktání při angíně, zánětech ústní dutiny, hrdla a průdušek. 


Směs vynikajících amazonských bylin na široké spektrum zdravotních problémů.

Směs mízy Sangre de Drago (Dračí krev) a vnitřní kúry Uňa de gato (Vilcacora) pomáhá mimo jiné při různých žaludečních, střevních a zažívacích potížích. Dále při zánětech a infekcích, tuberkulóze, angíně, chřipce a revmatismu. Také významně posiluje imunitní systém a je účinná při jakýchkoliv nemocech způsobených parazity (virózy, mykózy,kandidózy) a rovněž působí antioxidačně.


Směs dřeva stromu Palo Santo a pryskyřice Copál vhodná pro aromaterapii.

Palo Santo neboli "Svaté dřevo". Lehká, sladká vůně s nádechem kokosu je jedinečná. Právě pro své nezaměnitelné a bohaté aroma je považována za jednu z nejlepších fragrancí na světě! Palo Santo má silný potenciál při léčení a eliminaci negativních energií všeho druhu, přitahuje harmonii a dobrou náladu. Tradice užití této fragrance jihoamerickými domorodci je stará několik tisíc let. Legenda říká, že zlí duchové mají z této vůně velký strach.
Copál je recentní nebo subfosilní tvrdá pryskyřice některých dřevin, zejména Protium grandiflorum (Burseraceae), ve středoamerických kulturách užívaná jako kadidlo. Užívá se jako vykuřovadlo, harmonizuje energie, je vhodná k meditaci a odpočinku.


Směs pryskyřic Copálu a Myrhy vhodná pro aromaterapii.

Copál je recentní nebo subfosilní tvrdá pryskyřice některých dřevin, zejména Protium grandiflorum (Burseraceae), ve středoamerických kulturách užívaná jako kadidlo. Užívá se jako vykuřovadlo, harmonizuje energie, je vhodná k meditaci a odpočinku.
Myrha je modrozelená pryskyřice, sušená míza stromu myrhovníku (Commiphora). Pochází ze Somálska a východní části Etiopie. Myrha byla velmi ceněna ve starověku a její hodnota byla často větší než její váha ve zlatě. Ve starém Římě byla ceněna na pětinásobek ceny kadidla. Myrha je přidávána do některých mastí a léčivých přípravků, užívá se jako přísada v parfémech, zubních pastách, pleťových vodách a jiných moderních kosmetických přípravcích. V lidovém léčitelství se používá při zánětech dutiny ústní.
Vykuřovací směs Copálu a Myrhy harmonizuje energie, je vhodná k meditaci a odpočinku.


Směs bylin vhodná pro léčbu plicních onemocnění a nemocí dýchacích cest

Směs léčivých bylin Muňa Muňa a Wira Wira je vhodná k léčbě infekcí dutin a dýchacích cest, zánětu průdušek,léčbě plicních onemocnění, bronchitidy, astmatu, tlumení kašle a podporu vykašlávání. 


Směs bylin pro zdravý močový systém a ledviny

Směs léčivých bylin Chanca piedra a Uňa de gato (Vilcacora) je vhodná k léčbě potíží močového systému a ledvin.
Jak napovídá španělský název bylinky Chanca piedra - rozbíječ kamenů, je tato velmi účinná při eliminaci ledvinových a žlučových kamenů.
Bylinka Uňa de Gato velmi účinně bojuje s různými druhy zánětů a výrazně posiluje imunitní systém.


Směs bylin pro léčbu jatrních onemocnění, snížení cholesterolu a redukci obezity

Směs léčivých bylin Hercampuri a Smetanky lékařské je vhodná k léčbě jaterních chorob ( cirhóza, záněty ), snížení vysoké hladiny cholesterolu v krvi, redukci obezity ( úprava metabolismu a odbourávání tuků ) a také k celkovému pročištění krve. 


Směs bylin pro péči o pleť s Copaibou

Směs přírodního latexu (mízy) stromu, Copaifera officinalis ( Copaiba ), bambuckého másla, a včelího vosku například ve formě balzámu je vhodná pro péčí pro pokožku svědivou, s plísněmi a se sklonem k akné. 


Směs bylin pro péči o pleť s olejem Sacha Inchi 

Směs za studena lisovaného oleje ze semen rostliny Sacha Inchi, bambuckého másla, a včelího vosku například ve formě balzámu je vhodná pro výživu suché pokožky a podporuje její přirozenou regenaci. Též příznivě působí na unavené a namožené klouby, svaly a šlachy. 


Směs bylin pro péči o pleť s Dračí krví

Směs přírodního latexu (mízy) stromu Croton lechleri ( Sangre de Drago ), mandlového oleje, bambuckého másla, a včelího vosku například ve formě balzámu má silné léčivé a regenerační účinky. Je vhodná pro péči zejména o suchou, nebo svědivou pokožku.
Působí příznivě v místech po bodnutí hmyzem, ale např i na opary, hemoroidy a jiné potíže. Lze používat na na pokožku celého těla.  


Očistné kúry

jsou vhodně sestavené kombinace bylin, které se užívají v daném pořadí po dané časové období za účelem odstranění toxických látek z našeho organismu.


Očistná kúra pro detoxikaci organismu - 3 byliny na 30 - 45 dnů

Tato očistná kúra se skládá z bylin Flor de Arena, Hercampuri a Manayupa , zbavuje tělo škod­livých látek, které do našeho organismu nepatří, tzn. zbavuje tělo jedů neboli toxi­nů.  

Očistná kúra pro detoxikaci organismu - 4 byliny na 40 - 60 dnů

Tato očistná kúra se skládá z bylin Flor de Arena, Hercampuri, Manayupa a Agracejo , zbavuje tělo škod­livých látek, které do našeho organismu nepatří, tzn. zbavuje tělo jedů neboli toxi­nů.  

Očistná kúra pro detoxikaci organismu - 7 bylin na 70 - 105 dnů.

Tato očistná kúra se skládá z bylin Flor de Arena, Hercampuri, Manayupa, Agracejo, Canchalagua, Flor blanca a Sanguinaria , zbavuje tělo škod­livých látek, které do našeho organismu nepatří, tzn. zbavuje tělo jedů neboli toxi­nů.  

Očistná kúra na 30 - 45 dnů.

1. Desmodium mollicum (Manayupa) 10 - 15 dnů
2. Tiquilia paranychoides (Flor de arena) 10 - 15 dnů
4. Gentianella alborosea (Hercampuri) 10 - 15 dnů

Očistná kúra na 40 - 60 dnů.

1. Desmodium mollicum (Manayupa) 10 - 15 dnů
2. Tiquilia paranychoides (Flor de arena) 10 - 15 dnů
3. Berberis vulgaris (Agracejo) 10 - 15 dnů
4. Gentianella alborosea (Hercampuri) 10 - 15 dnů

Očistná kúra na 70 - 105 dnů.

1. Desmodium mollicum (Manayupa) 10 - 15 dnů
2. Tiquilia paranychoides (Flor de arena) 10 - 15 dnů
3. Berberis vulgaris (Agracejo) 10 - 15 dnů
4. Gentianella alborosea (Hercampuri) 10 - 15 dnů
5. Schkuhria pinnata (Canchalagua) 10 - 15 dnů
6. Buddleja incana (Flor blanca) 10 - 15 dnů
7. Alternanthera iresine (Sanguinaria) 10 - 15 dnů

Z pohledu celostní neboli holistické medicíny je pravidelná očista organismu nedílnou součástí péče o pevné zdraví. Naši předkové to dobře věděli a proto očistu pravidelně prováděli, ať již formou konzumace bylinek v určitých ročních obdobích nebo např. formou různých půstů.

Možnosti očisty organismu mezi jihoamerickými domorodci studoval mezi dalšími i peruánský etnolog a lékař doc. Villavicencio Vargas. Své dlouholeté poznatky prezentoval na Primer Curso Nacional de Plantas Medicinales y Fitoterapia FITO 2001 pořádaném Instituto de Fitoterapia Americano v Limě.
Jeho informace si zde dovolíme v českém překladu nabídnout i Vám :

Očistou či detoxikací se rozumí postup, pomocí kterého se docílí odstranění, uvolnění či snížení hladiny toxinů v organismu, neboli změny metabolismu pomocí různých přírodních stimulů. Mnoho z těchto toxinů se ukládá v našem organismu v průběhu let, čímž způsobují řadu různých onemocnění včetně symptomů nepříslušející žádné konkrétní nemoci. Jedná se o projevy otravy organizmu, které tělo prezentuje různými podobami (nespecifické symptomy). Proto máme osoby, které si stěžují na nespavost, únavu, brnění (mravenčení) a vyrážky, hořkost v ústech, kyselost, bolesti hlavy, abnormálně se rozšiřující skvrny na tváři a těle a mnoho dalších symptomů, na něž mají lékaři většinou skeptický pohled

Toxiny jsou dvojího původu - vnějšího a vnitřního.

Toxiny vnějšího původu jsou ty, které působí na náš organizmus prostřednictvím dýchací soustavy (kouř z komínů, automobilů, cigaret), prostřednictvím pokožky a sliznic (barvy, insekticidy apod.) a prostřednictvím zažívacího traktu (potraviny a tekutiny převážně kontaminované nebo ve špatném stavu, s obsahem ochucovadel a konzervačních činidel, umělých barviv, nadbytek živočišných bílkovin, alkohol, farmaka a další).

Toxiny vnitřního původu jsou ty, které se tvoří přímo v našem organizmu. Mohou mít vazby na různá onemocnění, infekce jako např. tyfová horečka, žloutenka a rovněž na metabolická onemocnění jako např. cukrovka, urémie a pod. Rovněž je velmi častý výskyt toxinů pocházejících z vnitřního napětí organizmu, stresu, zoufalství či deprese. Jedná se o reakce na nebezpečí, které v organizmu produkují nadbytek adrenalinu, serotoninu a dalších metabolitů, tak jak to známe např. ze syndromu chronické únavy, kde dochází k nadměrné stimulaci dřeně nadledvinek, které produkují přebytek adrenalinu a noradrenalinu.

V oblasti psychoneuroimunologie byla prokázána důležitost vztahu mezi emocionálním a fyzickým stavem jedince, což dalo vědecký základ tak zvaným vědám o vědomí: relaxační terapie, biofeedback, psychofyziologická regulace, diagnostická a terapeutická představivost či tvůrčí myšlení atd. .

Pro dosažení očisty využívá lidský organizmus komplexního mechanizmu odpovědi, odvislého od řídícího centra a regulace. Těmito jsou orgány a struktury, které mají všeobecně uznávanou čistící schopnost, jako jsou játra, ledviny, střeva, pokožka, sliznice a plíce, přičemž je jasné, že je to lidské tělo, které si vybírá nejvhodnější orgán pro splnění této čistící funkce, přičemž vyhledává rovnováhu se svým okolím, která zajišťuje správný způsob eliminace toxinů při zachování správné funkce organismu.

V tomto duchu rostliny s očistným účinkem odstraňují toxiny cestami a způsoby přirozenými pro organismus.

Dr. Oscar Villavicencio Vargas, Ex-prezident Sociedad Peruana de Medicina Alternativa y Complementaria (SPEMAC), docent národního programu komplementární medicíny zdravotního pojištění (ESSALUD)