Ananas

Ananas comosus
Ananas comosus

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Ananas obsahuje průměrně 86% vody, hodně draslíku, vápníku a sodíku. Dále ananans obsahuje množství organických kyselin (hlavně kyselinu citronovou, maleinovou a tartarovou).
Plody ananasovníku obsahují také síru (citlivějším osobám může konzumace způsobit bolest hlavy).
Dále obsahuje velké množství biotinu, který působí pozitivně na zdraví vlasů, nehtů a kůže.
Pravděpodobně nejznámnější látkou obsaženou v ananasu je enzym bromelin, který štěpí bílkoviny na aminokyseliny a tak působí příznivě na trávení, v kombinaci s biotinem, který podporuje fermentaci uhlohydrátů tak ulehčuje trávení a tím přispívá k úbytku váhy.
Konzervovaný ananas ztrácí až polovinu svých účinných látek (včetně bromelinu).

Léčivé účinky ananasu

  • Schopnost zlepšení a zefektivnění štěpení bílkovin v našem těle (enzym bromelin), pomocníkem při tvorbě svalové hmoty a zlepšení fyzické výkonnosti
  • Ochrana před bakteriemi a parazity ve střevech, ulevuje slinivce břišní, pomáhá přistřevních poruchách a průjmech
  • Působí podobně jako nesteroidní protizánětlivé léky typu Acylpyrinu nebo Ibuprofenu
  • Čistící a detoxikační prostředek, brání nadměrnému zadržování vody v těle
  • Pomáhá z těla vylučovat nadbytečné tuky a zlepšuje jejich spalování
  • Pomáhá při slunečním úžehu
  • Odstranění pigmentových, tzv. stařeckých skvrn na kůži (přikládáním vatového tampónu namočeného v ananasové šťávě)  

Důležitá složka

Bromelain - bromelain (označovaný také jako bromelin) je enzym obsažený v ananasu a jeho význačnou vlastností je schopnost štěpit protein.
Obsahuje několik velmi účinných složek (mimo jiné organicky vázaný vápník), díky nimž má mnohostranné využití.

Např. dokáže zmírňovat otoky a zeslabovat bolest při menších poraněních a dokáže pomáhat i při pooperačním hojení (podílí se na stimulaci fibrinu - nerozpustná bílkovina, která je příčinou otoku).
Obecně vykazuje bromelain silné protizánětlivé účinky a díky tomu může zmírňovat průběh různých zánětlivých onemocnění.
Díky své schopnosti zabraňovat srážení krevních destiček pomáhá snižovat riziko vzniku trombóz a tím je prospěšný při prevenci srdečních chorob.
Mimo svou schopnost urychlovat proces hojení je bromelain prospěšný i při řadě dalších zdravotních potížích. Dokáže omezovat hnilobné procesy a kvašení v trávícím traktu a tím zlepšuje činnost tenkého i tlustého střeva. Celkově také napomáhá při trávení a odstraňuje pálení žáhy a potíže spojené s vyměšováním (zácpu, průjmy).
Zlepšuje činnost jater a pozitivně působí i na slinivku břišní a ledviny, kde pomáhá při léčbě ledvinových kamenů. V neposlední řadě má vliv na zdravý vzhled pokožky, podporuje růst svalové hmoty a celkově posiluje imunitní systém.
Především pro své protizánětlivé účinky a schopnost odstraňovat z těla odpadní látky je důležitý pro prevenci rakoviny.

Vedlejší účinky  

Nezralé plody obsahují zvýšené množství kyselin, které mohou narušit zubní sklovinu. Není dobré jíst ananas při žaludečních obtížích, zvýšené množství kyselin, především v nezralých plodech, může podráždit žaludek a jeho sliznice. V těhotenství se konzumace ananasu a jeho šťávy nedoporučuje. Ananas také může vyvolat alergickou reakci.  

Fotogalerie