Dýně - tykve

Dýně - tykve
Dýně - tykve

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Tykve mají důležitou úlohu ve výživě již dlouhou dobu. Již ve starém Egyptě malíři znázorňovali různé druhy tykví. Řekové si tykví cenili jako potraviny a léku.Teprve díky Kolumbovi se do Evropy ze Střední Ameriky dostala zahradní tykev.

Dužnina tykví sestává z 90 procent z vody, dále ze škrobu, cukru, bílkovin a vlákniny, poměrně malého množství sacharidů. Tykve mají velmi málo tuku. Z minerálních látek obsahují fosfor, draslík a železo a větší množství hořčíku. Jsou dále bohaté na karotenoidy a vitaminy E, A, B1, B2 a B6 a v neposlední řadě vitamin C.
Tykvová semena poskytují hodnotné mastné kyseliny (kyselinu linolenovou), rostlinné hormony (fytosteroly), vitamin E, karotenoidy a hodnotný stopový prvek selen. Jedinečná je aminokyselina cicurbitin, účinná proti škrkavkám a tasemnici. Tykvový olej obsahuje asi 80 procent polynenasycených mastných kyselin. Více než polovina z nich je kyselina linolenová, velmi prospěšná zdraví.
Spolupůsobení vitaminů A, C a E s karotenoidy, stopovým prvkem selenem a nenasycenými mastnými kyselinami (například kyselinou linolenovou) chrání před virovými onemocněními a podporuje vlastní imunitní ochranu těla.
Celý komplex vitaminů B je nezbytný jak pro pravidelné trávení, tak pro zdravé oči, vlasy, kůži a játra. Vitaminy B jsou potřebné zejména v roční době s nedostatečným denním světlem, obzvláště vitamin B1 proti zimní depresi. Tykve jsou pro trávení dobré i díky svému vysokému obsahu vlákniny a vody.

Minerální prvky draslík a sodík zajišťují močopudný účinek. Aplikace semen tykve při podrážděném močovém měchýři a nezhoubném zvětšení prostaty je vysvětlitelná fytosteroly, tyto rostlinné látky doprovázející tuky a vitamin E posilují svalstvo měchýře, což je u dráždivého močového měchýře velmi důležité, a účinně regulují hladinu hormonů. Mírní tak poruchy vyprazdňování močového měchýře při zvětšené prostatě. Nedráždivé obsahové látky ulehčují žaludku, jelikož dokážou neutralizovat kyseliny. 

Vedlejší účinky  

Dužnina tykve se bezpodmínečně musí uvařit; není vhodná k jídlu zasyrova. 

Fotogalerie