Cibule kuchyňská

Allium cepa
Allium cepa

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Cibule v mnoha odrůdách a varietách je od dávných dob po celém světě ceněna a pěstována jako zelenina a jako léčivá rostlina. U letní cibule se rozlišují odrůdy s hnědou, bílou a s červenou slupkou - patří k nim i velké sladké kuchyňské cibule a mladé, ještě zelené zimní cibule. Kromě letní cibule existuje šalotka (Allium ascalonicum), která je dlouho trvanlivá, a ozimá cibule neboli ošlejch (Allium fistulosum), kterou je nejlépe používat syrovou, jelikož sušením ztrácí aroma.
Podle dnešních vědomostí se vychází z toho, že obsahové látky všech jmenovaných odrůd, a tudíž i jejich účinky jsou velmi podobné. Letní cibule obsahuje sirné aminokyseliny jako alliin, metylalliin a propylalliin a od nich oddělené uložené enzymy odbourávající škodlivé látky, takzvané alliinázy. Přijdou-li tyto enzymy při krájení cibule do styku s alliinem, metylalliinem nebo propylalliinem, enzymy je rozkládají a vznikají těkavé sirné sloučeniny, páchnoucí po póru a dráždící oči. Jsou to látky, které dávají charakteristickou chuť i kuchyňskému česneku a česneku medvědímu. Vysoký je i obsah flavonoidu kvercetinu. Ve všech odrůdách cibule jsou kromě toho obsaženy silice, peptidy, flavonoidy, minerální látky - draslík, vápník, fosfor, železo, jód, selen, zinek a různé vitaminy (beta-karoten, C, E, B-komplex). 100 gramů syrové cibule může pokrýt denní potřebu vitaminu B1.
Sirné sloučeniny obsažené v cibuli udržují krev tekutou tím, že zabraňuji tvorbě shluků krevních destiček a z toho vznikající trombóze. Pro metabolismus sacharidů je potřebnýnapříklad vitamin B1 (který tělo může uložit jen na krátkou dobu). Proto mají vitamin B a silice z čerstvé cibule kladný vliv při vysokých hodnotách krevního cukru. Podobně jako česnek dokáže i cibule snižovat vysokou hladinu tuku a krevní tlak. Pravděpodobně to jsou silice syrové cibule, jež pomáhají uvolňovat křeče průdušek (například při astmatu). Mírnění dýchacích potíží cibulí již bylo mnohokrát prokázáno aktuálním vědeckým výzkumem. Silice navíc aktivují celý zažívací trakttím, že podporují prokrvení žaludeční a střevni sliznice a vylučování trávících šťáv. Antimikrobiálniho efektu silic lze dobře využít při infekcích bakteriíHelicobacter pylori, bakteriálních zánětech střev a zánětlivých dýchacích onemocněních. Helicobacter pylori se významnou měrou podílí na vzniku žaludečnich vředů, oslabuje totiž žaludeční sliznici, a ta je pak napadnutelnější žaludeční kyselinou. Sulfid allicin, vytvářený enzymem alliinázou z alliinu, povzbuzuje střevní bakterie, aby tvořily látky, které mohou likvidovat choroboplodné zárodky ve střevech.
Flavonoid kvercetin je znám jako protirakovinný prostředek. 

Vedlejší účinky  

U osob citlivých na ostré silice cibule může po požití velkého množství cibule docházet k nesnášenlivým reakcím a pálení žáhy, kolikám a průjmu. Kromě toho může cibule způsobovat nadýmání 

Fotogalerie