Tuňák obecný/modroplouvý

Thunnus thynnus
Thunnus thynnus

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Tuňák je jednou z nejběžněji lovených ryb v hojné míře se vyskytuje v teplejších vodách Středozemního moře a Atlantického oceánu, v létě též v Severním moři. Dosahuje běžně délky 2-2,5 metrů při váze mezi 225 a 250 kg.
Maso tuňáka je cihlově až hnědočerveně zbarvené, velmi tučné a výborné chuti. Čerstvé však má krátkou trvanlivost. maso z prsou a břicha je šťavnatější, než maso ze hřbetu. Jeho chuť připomíná jemný telecí filet s divokou, slanou příchutí. Tuňák je obecně považován za jednu z nejchutnějších ryb na trhu a jeho maso obsahuje jen velmi málo kostí.
Maso z tuňáka se vyznačuje minimálním obsahem sacharidů, takže se doporučuje pro dietáře a cukrovkáře.

Z nutričního hlediska jde o velmi dobrý zdroj bílkovin, ve 100g dávce najdeme až 25 gramů bílkovin. Hodí se proto i lidem, který se věnují cvičení, přestože do diety existují i ​​lepší alternativy ryb. Obsahuje totiž 145 kalorií a 5 gramů tuku. Většinou však jde o dobré tuky.100 g porce má 38 mg cholesterolu a 39 mg sodíku.
Maso z tuňáka je výhodné jako bohatý zdroj vitamínů a minerálních látek. Vitamíny E, A a některé z řady B najdete ve všech variantách, tedy v čerstvé i v konzervě. Kromě toho obsahuje maso z tuňáka také železo, fosfor, hořčík, zinek, draslík a jód. Konzervovaný výrobek je navíc mnohem bohatší na obsah sodíku, který se přidává při výrobě. Důležitý je také obsah nesmírně důležitého stopového minerálu selenu, který chrání náš organismus před rakovinou.
Kromě omega-3 mastných kyselin v něm najdeme i omega-6 mastné kyseliny..

Tuňák, jakožto tučná ryba obsahuje hodně omega-3 mastných kyselin, díky čemuž má prospěšné účinky na zdraví srdce, mozku, očí či zlepšení stavu pokožky a boji proti chronickým zánětům.
Některé výzkumy dokonce tvrdí, že konzumace tuňáka může snížit riziko rakoviny tlustého střeva, prsou či ledvin. Mnohem více výzkumů však potvrdilo zlepšení imunitního systému a snížení pravděpodobnosti obezity.

Vedlejší účinky  

Tuňák se však obecně řadí mezi mořské ryby, které mohou obsahovat vyšší obsah rtuti.
Proto se doporučuje, aby se konzumaci tuňáka vyhýbaly těhotné ženy.

Fotogalerie