Pekanové ořechy 

Carya illinoinensis
Carya illinoinensis

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Pekanové ořechy jsou plody stromu Ořechovce pekanového což je je mohutný strom pocházející z centrální části jihu Severní Ameriky (státy Iowa, Illinois, Kansas, Missouri, Indiana, Tennessee, Kentucky, Mississippi, Louisiana, Texas, Oklahoma, Arkansas).

Ořechovec pekanový je listnatý, jednodomý, opadavý, středně rychle rostoucí strom, dosahující výšek 50 m a šířek 20 m, s přímým kmenem, který má až 2 m v průměru.
Domorodí američané sbírali a konzumovali s oblibou semena pekanu, semena lze jíst syrová či vařená; obsahují hodně tuku a jsou sladké a máslové chuti, používají se též jako součást zmrzliny, koláčů, dortů, smoothie a chleba.
Pekanový ořech má sladkou, bohatou, máslovou chuť a texturu, která může být přičtena jeho vysokým hladinám mononenasycených tuků.
Pekanové ořechy mají obsah tuku - přes 70%, což je nejvyšší ze všech druhů ořechů.
Pekanové ořechy obsahují spoustu účinných látek, hlavně mononenasycené tuky, vlákninu, vitamíny a minerály.
Pekanové ořechy jsou bohaté na vlákninu. Ta zlepšuje zdraví vašeho srdce snížením rizika koronárních onemocnění srdce. Vláknina je také prevencí některých forem rakoviny. Tyto ořechy také obsahují mononenasycené tuky, jako je kyselina olejová, spolu s fenolickými antioxidanty - ty jsou také zdravé pro vaše srdce a pomáhají předcházet koronárním onemocněním a mrtvici.
Vláknina obsažená v pekanových ořeších podporuje zdraví tlustého střeva a usnadňuje pravidelné pohyby střev. Vláknina vyčištěním trávicího traktu umožňuje tlustému střevu pracovat s vyšší účinností. Kromě toho zabraňuje zácpě a snižuje riziko kolitidy, rakoviny tlustého střeva a hemoroidů. Podle některých výzkumů mohou pekanové ořechy pomoci zabránit koronárním a srdečním nemocem tím, že brání nežádoucí oxidaci krevních lipidů.
Výzkumy ukázaly, že strava obsahující pekanové ořechy,pomáhá při snižování hmotnosti. Je to proto, že konzumace ořechů navozuje pocit sytost a zrychluje metabolismus.
Pekanové ořechy obsahují kyselinu olejovou, mastnou kyselinu, u které bylo zjištěno, že snižuje riziko rakoviny prsu.
Pekanové ořechy jsou bohaté na hořčík, který je známý pro své protizánětlivé účinky. Studie prokázaly, že zvýšený příjem hořčíku snižuje zánětlivé ukazatele v těle, jako jsou CRP (C-reaktivní protein), TNF (faktor nekrotizující nádory alfa) a IL6 (interlukin 6). Také snižuje zánět v arteriálních stěnách, čímž snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, artritidy, Alzheimerovy choroby a dalších zánětlivých onemocnění.
Hořčík v pekanových ořeších pomáhá snižovat krevní tlak.
Pekanové ořechy jsou též dobrým zdrojem hořčíku, konzumace 100 miligramů hořčíku denně snižuje riziko mrtvice o 9%.
Pekanové ořechy jsou také bohatým zdrojem manganu, který je silným antioxidantem. Tento stopový minerál pomáhá zvýšit imunitu a chrání nervové buňky před poškozením volnými radikály. Dostatečný příjem manganu je nezbytný pro nervový systém a funkci mozku.
Pekanové ořechy obsahují četné antioxidanty včetně kyseliny ellagové, vitamínu A a vitaminu E. Tyto antioxidanty bojují a eliminují volné radikály, které způsobují předčasné stárnutí kůže.Pekanové ořechy tak mohou zabránit vzniku známek stárnutí, jako jsou jemné linie, vrásky a stařecká pigmentace.
Jejich výživová hodnota je prospěšná pro vaše vlasy. Pekanové ořechy jsou vynikajícím zdrojem L-argininu, což je aminokyselina, která při aplikaci lokálně napomáhá léčení plešatosti mužů a podporuje růst zdravých vlasů.

Vedlejší účinky  

Pekanové ořechy by neměly jíst lidé s individuální nesnášenlivostí, alergií, a pro vysoký obsah kalorií také obézní lidé.

Fotogalerie