Cuti Cuti

Asplenium lunulatum Sw.
Asplenium lunulatum Sw.

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Cuti Cuti je vytrvalá drobná kapradina, vyskytující se na stinných a vlhkých místech deštného lesa (na východních svazích And).
Kapradiny jsou evolučně velmi starou skupinou a možná právě tato pradávná historie stojí za tím, že se u některých z nich během milionů let vyvinuly doslova zázračné účinky.
Farmakobotanické zdroje uvádí přítomnost flavonoidu akacetinu, nebílkovinných aminokyselin, deriváty kyseliny kumarové, xantonů a naftochinonu.
Skromné etnomedicinální zdroje uvádí užití Asplenium lunulatum jako expektoransu (podporující vykašlávání), dále jako prostředku pro moderaci hladiny krevního cukru a pro podporu správného metabolizmu. Takto je užíván domorodými komunitami Kolumbie, Ekvádoru, Venezuely a Bolívie.
Na prvním místě se vždy uvádí schopnost cuti cuti snižovat hladinu krevního cukru. Tento hypoglykemický účinek nabývá na významu, uvědomíme-li si, že cukrovka jako jedna z nejpalčivějších civilizačních onemocnění poslední doby - zažívá rychlý nárůst a v rozvinutých zemích už jí trpí nezanedbatelné procento populace, které je v současnosti odkázáno primárně na chemickou farmakologickou léčbu.
Existence cuti cuti dává naději, že by se v budoucnu mohlo podařit nalézt čistě přírodní metodu, jak si poradit s cukrovkou a příbuznými chorobami souvisejícími s nevyrovnanou regulací hladiny krevního cukru. Ta úzce souvisí s hormony slinivky břišní a právě příznivé účinky na tento životně důležitý orgán jsou cuti cuti rovněž připisovány. Pomáhá při léčbě jejích chronických zánětů, ale dokonce i při nádorech a zcela jistě napomáhá při regeneraci pankreatických buněk.
Cuti cuti sice úzce souvisí s funkcí slinivky, podobně jako jiné takřka zázračné andské a amazonské bylinky to však nestačí a aby toho nebylo málo, známe i celou plejádu jejích dalších mimořádných schopností. Pomáhá při nachlazení a zánětech horních cest dýchacích, užívá se pro zmírnění nepříjemných menstruačních symptomů (zejména při nepravidelném cyklu) a v souvislosti s již výše zmíněnou schopností regulace krevního cukru rovněž účinně spolupracuje při léčbě metabolických poruch či nadváhy.
Odvar z cuti cuti řada lidí užívá i preventivně jako jakýsi univerzální prostředek pro celkové posílení organismu a zlepšení jeho funkcí. Jihoameričtí indiáni dokonce z listů této kapradiny připravují léky proti malárii. Je pravděpodobně jen otázkou času, kdy se vědcům podaří poodhalit i další tajemství cuti cuti.

Léčivé účinky bylinky cuti cuti

  • Užívá se k moderaci hladiny krevního cukru
  • Pomáhá při nepravidelné menstruaci
  • Přispívá k podpoře správného metabolismu
  • Pomáhá při chorobách dýchacích cest
  • Pomáhá při chřipkách a nachlazeních
  • Pomáhá při špatné funkci slinivky břišní
  • Celkově posiluje organismus
  • Napomáhá snižování nadváhy

Kontraindikace

Nejsou popsány.

Vedlejší účinky  

Nejsou popsány. 

Fotogalerie