Topinambur

Helianthus tuberosus
Helianthus tuberosus

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Topinambury jsou hlízy rostliny slunečnice topinambur (Helianthus tuberosus), starším názvem topinambur hlíznatý, zkráceně jen topinambury, lidově zvané židovské brambory nebo řidčeji také jeruzalémské artyčoky.

Slunečnice topinambur pochází z Mexika, z území indiánského kmene Topinambus. Přirozený areál rozšíření sahá od jižní Kanady po Mexiko, je však pěstována a zplaňuje i v jiných částech světa včetně Evropy. V České republice se vyskytuje roztroušeně až často zejména v nižších, teplejších polohách. Do Evropy byly topinambury dovezeny v 16. století z Mexika nebo z Brazílie. Největším pěstitelem v Evropě je v současné době Francie.
Hlízy se sklízejí na podzim, ale protože jsou mrazuvzdorné, mohou se nechat v zemi přes zimu a sklízet podle potřeby.
Dříve se topinambur pěstoval jak k jídlu, tak jako krmivo, zejména lesníky pro černou zvěř.
V současné době se začíná její pěstování ve světě obnovovat vzhledem k obsahu dietně příznivého polysacharidu inulinu. Kromě toho hlízy obsahují též vitamíny A, B1, B2, C a D, dále pak železo, křemík, draslík, vlákninu, organické kyseliny a aminokyseliny.

Léčivé účinky plodů topinamburu

Topinambury jsou velmi vhodné pro diabetiky, protože neobsahují škrob, kterého je mnoho v bramborách, ale diabeticky vhodný přírodní polysacharid inulín, který snižuje hladinu cukru v krvi.

Topinambur díky inulinu a pektinu pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v organismu, reguluje krevní tlak, chrání játra a ledviny. Ze stejných důvodů pomáhá organismu zbavit se různých jedů, a také rakovinotvorných těžkých kovů a toxinů organického původu. Pomáhá též zvyšovat odolnost organismu při infekcích.

Vedlejší účinky  

Při požití většího množství mohou topinambury nadýmat.

Fotogalerie