Konopí seté

Cannabis sativa
Cannabis sativa

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Konopí pochází ze stepí náhorních plošin střední Asie. Nakonec se podařilo upřesnit lokalitu právě na Tibetskou náhorní plošinu a jezero Čching-chaj-chu.
Semena obsahují olej bohatý na vitaminy A, D, E. Obsahuje omega-6 a omega-3 nenasycené mastné kyseliny v poměrném zastoupení 3:1 (přibližně stejné je zastoupení v lidském těle).

Vylisovaný olej se používá v potravinářství, kosmetice, k výrobě mýdel, mazadel a barev. Pokrutiny zbylé po vylisování se zkrmují.
Celá semena jsou pod tradičním názvem "semenec" běžně používána jako krmivo pro ptactvo. Obsahují dále mastné kyseliny (palmitová, stearová, olejová, linolová, linolenová).
Obsahují omega 3 a omega 6 mastné kyseliny ve správném poměru.
Některé kultivary se stejně jako konopí indické pěstují pro léčebné a rekreační účinky, které poskytují jeho metabolity kanabinoidy , zejména THC, CBD, CBC.

Konopí obsahuje asi tisíc různých sloučenin. Hlavní jsou cannabioly, dále minerální látky, slizy, organické kyseliny, flavonoidy, stopové prvky a jiné.

Cannabinoidy jsou látky, které se v přírodě vyskytují pouze v rostlinách konopí. Existuje více než 80 známých canabinoidů, nicméně prvenství si z hlediska veřejného povědomí stále udržuje psychoaktivní látka THC.
Druhou nejznámější je cannabidiol neboli CBD, která není psychoaktivní a z medicínského hlediska má pro člověka větší přínos než zmiňované THC. Cannabidiol nabízí široké a hlavně legální využíti v oblasti medicíny, kosmetického či potravinářského průmyslu.

Konopí tlumí křeče a napětí ve svalech, čehož se užívá při Parkinsonově chorobě a roztroušené skleróze mozkomíšní (RS). V neposlední řadě je konopí dobrým lékem zeleného zákalu.
Semeno a výrobky z něj pomáhají při prevenci kardiovaskulárních onemocnění, chrání sliznice, pomáhá při revmatu (revmatoidní artritidě). Zvyšuje tvorbu mateřského mléka.
Samčí květy jsou výborné na výrobu mastí. Konopné masti pomáhají při lupénce, bolestech kloubů i svalů, při revmatických bolestech, proti opruzeninám, ekzémům, oparům atd.

Léčivé účinky konopí setého

 • Pomáhá při prevenci kardiovaskulárních onemocnění
 • Tlumí křeče a napětí ve svalech
 • Chrání sliznice a pomáhá při revmatu (artritidě)
 • Bojuje proti vzniku a šíření rakovinných buněk
 • Zmírńuje chronická onemocnění, jako je bipolární onemocnění a revmatoidní artritida
 • Konopné masti pomáhají při kožníchch nemocech např. lupénce
 • Pomáhá při opruzeninách a ekzémech
 • Potlačuje projevy roztroušené sklerózy
 • Působí jako protizánětlivý prostředek proti stárnutí
 • Vyvažuje suchou pokožku a léčí kožní léze
 • Poskytuje hlubokou hydrataci pokožky 

Kontraindikace

Konopí, s obsahem THC menším než 0,3%, žádnou kontraindikaci nemá. 

Vedlejší účinky  

Paragraf č. 285 trestního zákoníku od 1. 1. 2010 stanovil, zjednodušeně citováno, že ten kdo pro svou potřebu přechovává nebo pěstuje v malém množství konopí s obsahem THC nad 0,3% , dopouští se přestupku a může být potrestán pokutou až 15 000 Kč a ten kdo totéž činí s větším množstvím, dopouští se trestného činu. Nabízení nebo prodej je však vždy trestným činem.

Fotogalerie