Bylinky na průjem

Léčivé byliny vhodné pro léčbu průjmu a eliminaci potíží s ním spojených.

Průjmem nazýváme vyprazdňování řidší stolice častěji než 3x denně. Může být akutní nebo chronický. Akutní průjmy jsou nejčastěji způsobeny infekcí (salmonelózou, úplavicí), dále dietní chybou, alergií či psychickými stavy. Chronické průjmy mívají buď organickou příčinu (například střevní zánět, nedostatečnou funkci slinivky), nebo jsou bez zřetelného onemocnění trávicího ústrojí a jsou podmíněny zejména nervovými a psychickými vlivy. 
Při průjmu není nutno sahat hned po pilulkách, když jsou po ruce ty správné bylinky. Poradí si i s průjmem, který dokáže život pěkně znepříjemnit. Mnohdy stačí trochu pročistit střeva bylinkovým čajem a opět nastartovat dobré trávení.
Existuje řada léčivých bylinek vhodných pro přípravu čajů, které dodjí tělu tekutiny a pomohou průjem zastavit. Vhodné jsou rostliny s obsahem aspoň jedné ze tří přírodních látek: taninů, pektinů nebo slizovitých látek.
Taniny jsou látky, které dodávají některým rostlinám hořkost a schopnost stahovat tkáně, čímž zpomalují vstřebávání toxických látek a omezují sekreci.
Pektin je rozpustná vláknina, která zvětšuje objem stolice a zklidňuje střeva.
Sliz zklidňuje zažívací trakt a zvětšuje objem stolice tím, že absorbuje vodu a značně nabobtnává.


Léčivé byliny kolem nás


Léčivé byliny z celého světa